کامل‌ترین راهنمای خرید نبشی

کامل‌ترین راهنمای خرید نبشی

نبشی‌ها از مهم‌ترین مقاطع فولادی در ساخت‌وساز و صنایع مختلف هستند. انتخاب صحیح این محصولات می‌تواند به کیفیت و دوام سازه‌ها کمک شایانی کند. این راهنما به معرفی انواع نبشی، نکات کلیدی قبل از خرید، مراحل خرید و نکات پس از خرید می‌پردازد.

راهنمای خرید نبشی با توجه به گوناگونی و تنوع بالای این محصول، به عنوان یک الزام به حساب می‌آید. استفاده از این مقطع فولادی به اندازه‌ای گستره و وسیع است که برای انتخاب نبشی مناسب باید اطلاعات کاملی در مورد انواع این محصول داشته باشید و بدانید هرکدام چه کاربردی دارند. در این مقاله از وبسایت آترین فولاد مهر هرآنچه که باید قبل از خرید نبشی در نظر داشته باشید را به شما خواهیم گفت و راهنمای کاملی برای خرید مناسب از بین انواع نبشی‌ها به شما ارائه خواهیم داد.

خرید نبشی فولادی

نبشی (Angle Bar) جزء دسته‌ای از مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد گرم و هم به روش نورد سرد تولید می‌شوند. نبشی‌ها معمولاً در ساخت انواع مختلف چهارچوب‌ها، پایه‌ها، پایه‌های ستونی جهت ایجاد فنس‌ها، ساخت پلکان، ساخت دکل و خرپا، ساخت انواع مهره‌های مرتفع، ساخت درپوش‌ها و سقف‌های سبک، ساخت شیروانی و از همه مهم تر ساخته پشت بندی و مهار نیروی جانبی بین ستون‌ها در سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نبشی فولادی از ورق‌های فولادی ساخته می‌شود و کیفیت این ورق‌ها در کنار روش ساخت نبشی، تعیین‌کننده خواص و کیفیت محصول نهایی است. به دلیل وجود تولیدکنندگان زیاد در کشور، تشخیص نبشی اصل و باکیفیت از نبشی تقلبی که کیفیت ساخت مناسبی ندارد، دشوار است.

تنوع بالای نبشی‌ها نیز موجب دشوارتر شدن خرید و انتخاب آن‌ها شده است. لازمه اینکه بتوانید یک محصول باکیفیت و با قیمت مناسب تهیه کنید، شناخت دقیق مشخصه‌ها و روند خرید آن است. یکی از روش‌ها برای تعیین اصالت و کیفیت نبشی، مقایسه وزن نبشی با وزن استاندارد این محصولات است که در استانداردهای ساخت ذکر شده است.

انواع نبشی

نبشی‌ها را می‌توان از لحاظ‌های گوناگونی دسته‌بندی کرد. از لحاظ روش تولید نبشی‌ها به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک دسته بندی می‌شوند.

نبشی‌ پرسی

این نوع نبشی که با فرایند نورد سرد به دست می‌آید، از ورق سیاه تولید می‌شود و با وجود هزینه تولید پایینی که دارد بهره‌وری آن نیز متوسط است و در تولید ابعاد آن نیز محدودیت وجود دارد، نبشی پرسی غالبا به صورت ۶ متری و با زاویه ۹۰ درجه تولید می‌شوند که بال‌های مساوی نیز دارد.

نبشی فابریک

این نوع نبشی که حاصل فرایند نورد گرم است خروجی آن نیز از ابتدا نبشی با شکل L مانند است که دارای ویژگی‌های خاصی از جمله هزینه تولید بالا، بهره‌وری بالا و تولید محصول در ابعاد نامحدود است. نبشی فابریک مستقیماً در خط تولید، شکل می‌گیرد و پروسه شکل‌دهی و پرس کردن روی این نوع نبشی انجام نمی‌شود.

اگر بخواهیم از نظر ظاهر، نبشی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که این محصول به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می‌شود.

نبشی‌ بال مساوی

شکل ظاهری نبشی‌ها شبیه به حرف L انگلیسی است. نبشی بال مساوی به این صورت است که پس از حرف L سایز بال درج می‌شود؛ به عنوان مثال L200 یعنی نبشی‌های بال مساوی با اندازه بال ۲۰۰ میلی‌متر.

نبشی‌ بال نامساوی

نبشی‌های بال نامساوی به عنوان مقاطعی هستند که در صنایع خاص به کار می‌روند. در شرایطی که امکان استفاده از نبشی‌های بال مساوی وجود نداشته باشد، معمولا از این نوع استفاده می‌کنند. نبشی‌های بال نامساوی، در ابعاد و ضخامت‌های مختلف موجود است.

خرید نبشی

هر یک از این نوع نبشی‌ها با توجه به متریالی که در ساخت آنها به کارگرفته شده‌اند و کاربردی که دارند، با قیمت متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. نبشی‌ها از لحاظ جنس به انواع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

۱) نبشی استیل

نبشی استیل یا Stainless Steel که در آلیاژهای متفاوتی تولید می‌شود در مقایسه با سایر انواع نبشی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دوام و مقاومت بیشتری دارد. به همین دلیل برای استفاده در صنایعی که با آب شور، مواد شیمیایی و… سر و کار دارند، گزینه‌ی مناسبی است. از دیگر خاصیت‌های نبشی استیل می‌توان به قابلیت جوشکاری و برشکاری و ضدزنگ بودن اشاره کرد. نبشی استیل نیز خود دارای انواع مختلفی است که مورداستفاده‌ترین نبشی‌های استیل 304، 316، 304L و 316L است.

 • ویژگی‌ها: مقاوم در برابر اسید و رطوبت و قابل جوشکاری و برشکاری.
 • کاربردها: صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی.

۲) نبشی آلومینیومی

این نوع نبشی که از آلومینیوم و آلیاژهای آن ساخته شده به دلیل سختی و مقاومت بالایی که دارد در صنایع سنگین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در برابر خوردگی مقاوم است و استحکام بالایی نیز دارد. نبشی آلومینیوم نرم بوده و شکل‌پذیری بالایی نیز دارد و برای استفاده سازه‌های مخابراتی گزینه مناسبی است.

 • ویژگی‌ها: سبک و مقاوم در برابر خوردگی.
 • کاربردها: صنایع دریایی، مخابرات، هوافضا و ساخت سازه‌های سبک.

۳) نبشی گالوانیزه

در صورتی که از پوشش روی برای جلوگیری از زنگ زدگی نبشی‌ها استفاده شود، اصطلاحاً به این نوع نبشی، نبشی گالوانیزه گفته می‌شود. از نبشی گالوانیزه در مکان‌هایی استفاده می‌شود که احتمال رطوبت و خوردگی وجود داشته باشد.

 • ویژگی‌ها: مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی.
 • کاربردها: استفاده در محیط‌های مرطوب و سازه‌های بیرونی.
نبشی فولادی

از انواع دیگر نبشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) نبشی اسپیرال

نبشی اسپیرال در دسته محصولات بال مساوی سبک قرار گرفته است؛ این نوع نبشی در سایزهای مختلف ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ تولید می‌شود.

 • ویژگی‌ها: قابلیت جوشکاری و سوراخ‌کاری بالا.
 • کاربردها: ساخت و سازهای سبک و سنگین.

۲) نبشی لقمه‌ای

در صنعت فولاد به نبشی‌های خرده شده، اصطلاحاً نبشی لقمه گفته می‌‌شود و معمولا برای سازه‌های مربوط به آسانسور استفاده می‌‌شود.

 • ویژگی‌ها: مناسب برای ساخت سازه‌های خاص مانند آسانسور.
 • کاربردها: استفاده در پروژه‌های خاص و نیازمند دقت بالا.

۳) نبشی ضد زنگ

از نبشی ضد زنگ برای افزایش مقاومت محصول استفاده می‌شود. نبشی‌های ضد زنگ در دو نوع 304 و فولادی T316 موجود است. نبشی ضد زنگ 304 به وسیله فرآیند نورد گرم تولید می‌شود و برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض عناصر شیمیایی قرار دارند، کاربرد دارد.

نبشی سبک و نبشی سنگین چیست؟ چه تفاوتی با نبشی‌های معمولی دارند؟

نبشی سبک اصطلاحاً به نبشی گفته می‌شود که ضخامتی کمتر از سایز استاندارد دارد. به‌طور مثال اگر ضخامت نبشی، کمتر از ۳ میلی‌متر باشد، به آن نبشی 3 سبک می‌گویند. به همین ترتیب اگر ضخامت نبشی بیش ‌از مقدار استاندارد باشد، به آن نبشی سنگین گفته می‌شود. مثال قبل را در نظر بگیرید؛ اگر ضخامت نبشی بیشتر از ۳ میلی‌متر باشد، نبشی 3 سنگین خواهیم داشت.

نکات مهم پیش از خرید نبشی

پیش از خرید نبشی حتماً به نکات زیر توجه فرمایید:

سایز و ابعاد نبشی

نبشی‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که شامل طول، عرض و ضخامت است. انتخاب صحیح ابعاد بر اساس نیاز پروژه بسیار مهم است. معمولاً نبشی‌ها در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری در بازار موجود هستند. نبشی‌های دارای بال‌های ۵ تا ۶ سانتی‌متر در شاخه‌های ۶ متری برش داده و بسته‌بندی می‌شوند. درحالی‌که، هرچه ابعاد نبشی بزرگ‌تر باشد، طول شاخه‌های آن نیز افزایش می‌یابد؛ چراکه نبشی‌های سایز بزرگ مصارف صنعتی دارند و حمل‌ونقل شاخه‌های ۱۲ متری آسان‌تر است. در هنگام خرید نبشی‌ لقمه‎ای باید توجه داشت که این نوع نبشی معمولا به طول ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر تولید می‌شود. درنتیجه، سایز این محصولات یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت آنهاست. این محصول فولادی از نظر ضخامت نیز متنوع بوده و در ضخامت‌های 4، 5، 6، 8، 10، 12، 14 و 16 میلی‌متری تولید می‌شود.

کیفیت و استاندارد نبشی

نبشی‌ها باید بر اساس استانداردهای معتبر تولید شده باشند تا از کیفیت و دوام آن‌ها اطمینان حاصل شود. اغلب نبشی‌ها از جنس فولاد ساخته شده‌اند، و از آنجایی که فولاد نیز انواع مختلفی دارد، این امر باعث ایجاد تنوع در کیفیت نبشی‌ها شده است. بنابراین با توجه به نوع فولاد به کار گرفته شده در تولید نبشی، می‌توان آنها را به استانداردهای مختلفی همچون ST37، ST33 و ST44 دسته‌بندی کرد. این استانداردهای نبشی، از نظر میزان استحکام با هم اختلاف دارند.

انواع نبشی

وزن نبشی

وزن نبشی بر اساس ابعاد و جنس آن تعیین می‌شود. این موضوع بر هزینه‌های حمل و نقل و نصب تاثیرگذار است. همانطور که گفته شد، سایز، ابعاد و وزن این محصولات از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آنها به حساب می‌آیند. همچنین گفتنی است که وزن هر شاخه نبشی با توجه به سایز و ابعاد آن متغیر است. با این وجود، معمولا ابعاد، سایز و میانگین وزن هر متر از نبشی در جدولی به نام جدول وزنی یا جدول اشتال نبشی بیان می‌شود. بنابراین جدول وزن نبشی در هنگام خرید به مشتریان در انتخاب محصول مورد نظر کمک می‌کند.

کارخانه‌های تولیدکننده نبشی

برند و سابقه کارخانه تولیدکننده نیز در کیفیت نهایی محصول تاثیر دارد. شناخت کارخانه‌های تولیدکننده معتبر نبشی و مشخصات محصولات تولیدی آن‌ها به یک خرید مطمئن و مقرون‌به‌صرفه منتهی می‌شود. برترین کارخانه‌های تولیدکننده نبشی محصولات خود را مطابق استاندارد ملی ایران و یا به‌روزترین استاندارد جهانی آهن‌آلات تولید می‌کنند. علاوه بر آن، این شرکت‌ها نبشی‌های خود را با برگه‌های آنالیز و کنترل کیفی برای خریداران ارسال کرده و این‌چنین قابلیت تشخیص اصالت و کیفیت کالا وجود دارد. بهترین نبشی‌های موجود در بازار محصول شرکت‌های زیر هستند:

 • نبشی ذوب آهن اصفهان
 • نبشی شکفته مشهد
 • نبشی فولاد ناب تبریز
 • نبشی فولاد کوهپایه
 • سپاهان اصفهان
 • ظهوریان مشهد
 • صبا فولاد منظومه
 • نورد آریان فولاد

عوامل مؤثر بر قیمت نبشی

عوامل مؤثر بر قیمت نبشی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • اول آن دسته عواملی که به خود محصول مربوط شده و شامل سایز و وزن، جنس نبشی و روش تولید می‌شوند. مثلاً نبشی‌های فابریک گران‌تر از نبشی پرسی هستند؛ چراکه به روش نورد سرد تولید شده و کیفیت تمام‌شده بهتری دارند. همچنین استحکام آن‌ها بالاتر و تلرانس ابعادی آن‌ها دقیق‌تر است.
 • دسته دیگر عوامل مؤثر بر قیمت نبشی، موجب نوسان قیمتی این محصول شده و عبارت‌اند از قیمت ارز و دلار، میزان عرضه و تقاضا، قیمت ورق فولادی یا گالوانیزه، قیمت جهانی آهن و فولاد، قیمت مواد اولیه، هزینه‌های حمل‌ونقل و غیره. مواردی که در گروه دوم قرار گرفته‌اند اغلب تأثیر بیشتری بر قیمت تمام‌شده نبشی دارند. مثلاً درصورتی‌که میزان عرضه این محصول کم و میزان تقاضا زیاد باشد، قیمت نبشی به‌صورت افسارگسیخته افزایش خواهد یافت. با این حال، بیشترین تأثیر بر قیمت روز نبشی به قیمت و نوسانات دلار مربوط می‌شود.

اصطلاحات رایج در هنگام خرید نبشی

اصطلاحاتی برای خرید نبشی نیز وجود دارند که باید از آنها آگاه باشید تا بتوانید به راحتی به خرید محصولات مورد نیاز خود بپردازید:

 • نبشی نرمال: اگر طول قطعه بین ۶ تا ۱۲ متر باشد، به عنوان نبشی نرمال شناخته می‌شود.
 • گوشت: از ضخامت نبشی به عنوان «گوشت» یاد می کنند و طبیعی است هرچه این ضخامت بالاتر باشد، اصطلاحا نبشی گوشت بیشتری دارد.
 • نبشی سبک و سنگین: نبشی‌هایی که ضخامت کمتری از سایز استاندارد دارند، به عنوان سبک شناخته می‌شوند و آنهایی که ضخامت بیشتری از سایز استاندارد دارند، سنگین نامیده می‌شوند.
 • نبشی کوتاه و بلند: قطعات کوتاه دارای طول ۶ متر هستند، در حالی که نام بلند به آنهایی اطلاق می‌شود که طول آنها ۱۲ متر است.
 • لقمه: در برخی موارد، نیاز به برش قطعات به اندازه‌های کوچک‌تری وجود دارد که به این قطعات لقمه گفته می‌شود.
 • هزینه بنگاه‌داری: برای انبارداری و پرداخت مالیات، بنگاه‌ها معمولاً هزینه‌ای کوچک به عنوان هزینه بنگاه‌داری از خریداران دریافت می‌کنند. برای انواع نبشی، این هزینه حدوداً ۳۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است.

نحوه انتخاب نبشی مناسب

 • نوع پروژه: بسته به نوع پروژه، نبشی مناسب انتخاب می‌شود. برای مثال، در پروژه‌های ساختمانی ممکن است نبشی‌های گالوانیزه و در پروژه‌های صنعتی نبشی‌های استیل مورد نیاز باشد.
 • شرایط محیطی: شرایط محیطی مانند رطوبت و خوردگی نیز در انتخاب نبشی تاثیرگذار است.
 • مقاومت و دوام: مقاومت مکانیکی و دوام نبشی در برابر عوامل محیطی از دیگر نکات مهم در انتخاب نبشی است.
خرید نبشی فولادی

مراحل خرید نبشی

 • تعیین نیازها: ابتدا باید نوع و حجم نبشی مورد نیاز مشخص شود.
 • مشاوره با کارشناسان: مشاوره با کارشناسان فروش می‌تواند به انتخاب بهتر کمک کند.
 • بررسی کیفیت: بررسی مشخصات فنی و کیفیت محصول از نکات مهم است.
 • مقایسه قیمت: مقایسه قیمت‌ها از منابع مختلف به منظور یافتن بهترین قیمت.
 • خرید: پس از انتخاب نهایی، مراحل خرید شامل صدور پیش‌فاکتور و پرداخت مبلغ انجام می‌شود.

نکات کلیدی پس از خرید نبشی

۱) حمل و نقل نبشی خریداری شده

باید از حمل و نقل ایمن و مناسب نبشی‌ها اطمینان حاصل شود.

۲) تطابق نبشی با فاکتور

پس دریافت محصول، مشخصات نبشی‌های ارسال‌شده را با اطلاعات درج‌شده در فاکتور مطابقت دهد. در صورتی که تعداد و مشخصات نبشی‌ها با مقادیر موجود در فاکتور مغایرت داشته باشند، مشتری می‌تواند این موضوع را به فروشنده اطلاع دهد.

۳) تشخیص اصالت کالا و بررسی برگه کنترل کیفی

برگه کنترل کیفی شامل آزمایشات انجام‌شده روی نبشی است. لازم به‌ذکر است که روی نبشی اطلاعاتی حک نمی‌شود و در هنگام تحویل نبشی، به مشتری توصیه می‌شود اصالت محصول را با برگه کنترل کیفی مطابقت دهد تا از صحت آن مطمئن شود.

کیفیت نبشی‌ها بر اساس استانداردهای مختلفی مانند استانداردهای ملی و بین‌المللی تعیین می‌شود. بررسی کیفیت محصول با استفاده از مشخصات فنی و آزمون‌های مختلف از جمله تست‌های مکانیکی و شیمیایی از اهمیت بالایی برخوردار است. استانداردهای مختلفی از جمله ASTM، DIN و BS برای تعیین کیفیت نبشی‌ها وجود دارند.

۴) بررسی مشخصات ظاهری نبشی

به مشتری توصیه می‌شود در هنگام تحویل سفارش خود، مشخصات ظاهری محصول را بررسی کند. در این مرحله، افراد باید توجه کنند که نبشی‌ها دچار زنگ‌زدگی نشده باشند و همچنین شکل ظاهری آنها در هنگام حمل‌ونقل آسیب ندیده باشد. ممکن است سطح نبشی کمی مایل به زرد شده باشد، اما از آنجایی که این زنگ‌زدگی عمیق نیست، جای نگرانی نخواهد بود.

۵) تطابق وزن نبشی با برگه باسکول

در هنگام بارگیری نبشی‌ها، وزن دقیق آنها اندازه‌گیری و در فاکتور و برگه باسکول نوشته خواهد شد. به همین دلیل به مشتری توصیه می‌شود هنگام دریافت سفارش خود، وزن نبشی‌ها را با وزن درج‌شده روی برگه باسکول مطابقت دهد.

۶) نحوه نگهداری نبشی

قبل از انبار کردن این محصولات، از تمیز بودن و مرطوب نبودن انبار اطمینان پیدا کنید. در صورت خرید نبشی با سایزهای متفاوت، آنها را به‌صورت جداگانه در انبار قرار دهید. بهتر است آنها را با فاصله از زمین یا روی سکو قرار دهید. در صورتی که انبار مسقف نباشد، لازم است نبشی‌ها را با روکش بپوشانید تا از نفوذ رطوبت به آ‌ن‌ها جلوگیری شود. توجه به این نکات در نگهداری نبشی، باعث محافظت و افزایش ماندگاری آنها می‌شود.

۷) نصب نبشی

نصب صحیح نبشی‌ها توسط نیروهای متخصص و مجرب از اهمیت بالایی برخوردار است.

خرید نبشی از آترین فولاد مهر

با اطلاعاتی که در راهنمای کامل خرید نبشی دریافت کردید، می توانید با خیال راحت نسبت به خرید این مقطع فولادی اقدام نمایید. برای خرید انواع نبشی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۶۶۶۷۵۸۷۵ و ۰۲۱۶۶۶۷۲۴۶۶ با کارشناسان آترین فولاد مهر در تماس باشید. کارشناسان ما شما را در خرید نبشی به خوبی راهنمایی خواهند کرد.

پیمایش به بالا