آترین مهر فولاد

نبشی و ناودانی

آترین فولاد مهر

نبشی

نبشی‌های فولادی جز دسته‌ای از مقاطع فولادی هستند که هم به روش نورد گرم و هم به روش نورد سرد تولید می‌شوند. نبشی‌ها معمولاً در ساخت انواع مختلف چهارچوب‌ها، پایه‌ها، پایه‌های ستونی جهت ایجاد فنس‌ها، ساخت پلکان، ساخت دکل و خرپا، ساخت انواع مهره‌های مرتفع، ساخت درپوش‌ها و سقف‌های سبک، ساخت شیروانی و از همه مهم تر ساخته پشت بندی و مهار نیروی جانبی بین ستون‌ها در سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نبشی ها از لحاظ روش تولید به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک دسته بندی می‌‎ شوند. نبشی‌ پرسی دسته‌ای از نبشی‌ها هستند که از ورق‌هایی با طول شش متر تهیه می‌ شوند و به طور کلی می‌ توان گفت که ماهیت اولیه این نوع نبشی، از ورق‌های فولادی است. نبشی پرسی شامل پرس کردن، فشار و شکل دهی است و کیفیت ساختار بالایی دارد. نبشی فابریک مستقیما در خط تولید شکل قرار می‌ گیرد و پروسه شکل دهی و پرس کردن روی این نوع نبشی انجام نمی‌ شود. اگر بخواهیم از نظر ظاهر، نبشی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که این محصول به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی تقسیم می‌ شود.

آترین فولاد مهر

نبشی بال مساوی

شکل ظاهری نبشی‌ها شبیه به حرف L انگلیسی است. نبشی بال مساوی به این صورت است که پس از حرف L، سایز بال درج می‌شود؛ به عنوان مثال L200 یعنی نبشی‌های بال مساوی با اندازه بال 200 میلیمتر.

نبشی بال نامساوی

نبشی‌های بال نامساوی به عنوان مقاطعی هستند که در صنایع خاص به کار می‌ روند. در شرایطی که امکان استفاده از نبشی‌ های بال مساوی وجود نداشته باشد، معمولا از این نوع استفاده می‌ کنند. نبشی‌های بال نامساوی، در ابعاد و ضخامت‌های مختلف موجود است.

اما باید بدانید که در نبشی های بال مساوی و همچنین بال نامساوی نبشی های مختلفی هستند که به آنها خواهیم پرداخت.

گالوانیزه

در صورتی که از پوشش روی برای جلوگیری از زنگ زدگی نبشی‌ها استفاده شود، اصطلاحا به این نوع نبشی، نبشی گالوانیزه گفته می‌ شود. از نبشی گالوانیزه در مکان‌هایی استفاده می‌شود که احتمال رطوبت و خوردگی وجود داشته باشد.

اسپیرال

نبشی اسپیرال در دسته محصولات بال مساوی سبک قرار گرفته است؛ این نوع نبشی در سایزهای مختلف 20*20*2 تا 50*50*5 تولید می‌شود.

ضد زنگ

از نبشی ضد زنگ برای افزایش مقاومت محصول استفاده می‌ شود. نبشی‌های ضد زنگ در دو نوع 304 و فولادی T316 موجود است. نبشی ضد زنگ 304 به وسیله فرآیند نورد گرم تولید می‌ شود و برای استفاده در محیط هایی که در معرض عناصر شیمیایی قرار دارند، کاربرد دارد.

لقمه

در صنعت فولاد به نبشی‌های خرده شده، اصطلاحاً نبشی لقمه گفته می‌‌شود و معمولا برای سازه‌های مربوط به آسانسور استفاده می‌‌شود.

آترین مهر فولاد
آترین فولاد مهر

همراه شما هستیم

اصلی ترین هدف و ارزش ما در آترین فولاد مهر این است که اعتماد مشتریان خود را جلب کرده و شما عزیزان را به همراهان همیشگی خود تبدیل کنیم.

ناودانی

ناودانی یکی از مقاطع فولادی است که در دسته پروفیل های باز قرار می‌ گیرد. این پروفایل از یک سطح افقی که جان نامیده می‌ شود و همچنین دو سطح عمودی که بال نام دارد، تشکیل شده است. ناودانی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شاید کاربرد اصلی ناودانی ها را بتوان در صنایع مختلف دانست که به منظور پایه و قاب مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ناودانی در جنس‌های مختلفی دسته بندی می‌شود که از مهمترین آن‌ها می‌توان به گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل اشاره کرد. این محصول بر اساس جنس تولید شده، در قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. نوع آلومینیوم ناودانی از نظر وزنی سبک‌ تر است و قابلیت شکل پذیری و استحکام بالایی دارد. ناودانی ها به طور کلی از نظر فرآیند تولید و شکل ظاهری به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. اگر از لحاظ فرآیند تولید بخواهیم ناودانی را دسته بندی کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

ناودانی نورد شده

فرآیند تولید ناودانی به این صورت است که شمش خام حرارت دیده با گذر از غلتک‌هایی که به نورد معرف هستند، تولید می‌شود. بسته به سایز نوردها، ناودانی‌ها هم با همان سایز از خط تولید بیرون می‌آیند که به آن‌ها، ناودانی فابریک می‌ گویند.

ناودانی پرسی

ناودانی پرسی، همان طور که از اسم آن مشخص است، از پرس کردن ورق‌هایی به طول شش متر تولید می‌ شوند. این نوع ناودانی‌ها، ممکن است در اندازه‌های مختلفی به سفارش مشتری ثبت شوند.

به غیر از تمام نکاتی که در بالا ذکر شد ناودانی ها را میتوان از لحاظ ظاهری به چند دسته تقسیم کرد:

ناودانی ساده

ناودانی ساده در صنایع ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود. ناودانی های ساده در اندازه های گوناگون از هشت تا شانزده متغیر است. ارتفاع این نوع ناودانی‌ها، از سی میلی متر تا چهارصد میلی متر است و ارتفاع و ابعاد این نوع محصول، بسته به نیاز مشتری هاست.

ناودانی مشبک

ناودانی مشبک را از ورق گالوانیزه تولید می‌ کنند. سوراخ‌هایی روی سطح ورق این ناودانی تعبیه شده است که با استفاده از این سوراخ‌ها، بتوان برای موارد لازم مثل بستن پیچ و مهره استفاده کرد. از ناودانی مشبک در ساخت قفسه‌های فلزی استفاده می‌ شود.

ناودانی سنگین

ناودانی سنگین از لحاظ وزن و ابعاد، با اندازه‌های ثبت شده در جدول اشتال کامل برابر است.  به طور کلی، ناودانی سنگین بر اساس اندازه های ثبت شده در جدول محاسباتی در تعدادی از کارخانه‌های داخلی کشور و همچنین در برخی از کشورهای اروپایی تولید می‌ شود.

ناودانی سبک

ناودانی سبک به نوعی از ناودانی گفته می‌ شود که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول استاندارد اشتال کمتر است.

آترین فولاد مهر

یکی از اصلی ترین نکات هنگام خرید توجه به قیمت مناسب و همچنین کیفیت عالی محصولات است که آترین فولاد مهر ارزش های خود را بر روی این دو نکات بنا کرده است. شما میتوانید نبشی، ناودانی و همچنین سایر محصولات را با قیمتی مناسب از آترین فولاد مهر خریداری کنید و در صورت نیاز به مشورت و هراهی با مشاوران خبره ما تماس بگیرید.

پیمایش به بالا