آترین مهر فولاد

لوله

آترین فولاد مهر

لوله قطعه ای استوانه ای شکل و توخالی است که در سیستم های لوله کشی به منظور انتقال مایعات، گازها و بعضی اوقات جامدات کاربرد دارد. لوله فلزی یا همان لوله فولادی، از نوع لوله های مستحکم، صلب و با ضریب انبساط حرارتی پایین است. البته لوله فلزی سنگین بوده و برای جابجایی نیاز به عوامل کاری و همچنین هزینه بیشتری دارد. لوله فلزی در بازار ایران در سه نوع لوله مانیسمان، لوله سیاه درزدار و لوله گالوانیزه عرضه می شود. لوله های سیاه درزدار و لوله های مانیسمان به طور معمول در معرض خوردگی قرار دارند. اگرچه در کشور ما برای ایجاد تمایز لوله های فلزی را با نام لوله های کربن استیل یا لوله های سیاه می شناسیم اما باید توجه کنیم که لوله های گالوانیزه و لوله های استنلس استیل نیز در دسته ی لوله های فلزی قرار دارند. همانطور که گفته شد لوله های فلزی در انواع مختلف تولید می شود که بر حسب کاربرد به سه دسته مهم تقسیم می شوند:لوله مانیسمان، لوله سیاه درزدار و لوله گالوانیزه. لوله ها دارای آلیاژهای متفاوتی می باشند که یکی از پرکاربردترین آلیاژهای مصرفی در تاسیسات و صنعت، لوله های فولادی می باشند که به نام همان لوله های فلزی نیز شناخته می شوند. لوله های فولادی نیز دارای دسته بندی های متفاوتی می باشند که یکی از رایج ترین آن ها لوله های کربن استیل و لوله های ST37 می باشند.

لوله مانیسمان

از لوله های مانیسمان در سیستم های فشار بالا و دما بالا استفاده می گردد و این نوع لوله ها قابلیت دوام بیشتری در محیط های با خوردگی بالا دارند و ساختار و مقاومت یکنواختی در تمام طول لوله وجود دارد. لوله های بدون درز به روش های مختلفی همچون ریخته گری شنی، ریخته گری گریز از مرکز، مانیسمان تولید می گردد. هزینه تولید لوله های مانیسمان در سایزهای بزرگ زیاد بوده و معمولا در سایزهای کوچکتر از آنها استفاده می شود. لوله های مانیسمان نام دیگر آن، لوله بدون درز می باشد که برای استفاده در فشار و دمای بالا می باشد از جمله مواردی که از لوله مانیسمان استفاده می شود برای سیستم اطفاء حریق، موتورخانه می باشد.

لوله سیاه درزدار

نوع دیگری از لوله ها، لوله های درزدار می باشند که با استفاده از لوله کردن ورق و جوشکاری درز آن تولید می شود. از لوله های درزدار برای انتقال گاز، بخار و آب در سیستم های تاسیساتی فشار متوسط و سیستم های آتش نشانی و فاضلاب استفاده می شود. لوله های درزدار هزینه تولید پایین تری داشته و نسبت به لوله های مانیسمان قیمت پایین تری دارد همچنین حد تحمل فشار و دمایی پایین تری نسبت به لوله های مانیسمان نیز دارند.

لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه نیز نوع دیگری از لوله ها فلزی و فولادی می باشد که به دو دسته لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه تقسیم می شوند. لوله های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی سبک تر و براق و شفاف تر هستند. از لوله ای گالوانیزه در تجهیزات تهویه مطبوع، محیط های اسیدی و مستعد زنگ زدن، گلخانه ها، تصفیه خانه ها، حصارکشی، سیستم های تخلیه فاضلاب و سایر پروژه ها استفاده زیادی می شود. کلیه لوله های گالوانیزه در شاخه های شش متری و از سایز یک اینچ تا قطر شش اینچ تولید می گردند و اتصال آنها به صورت دنده ای است. لوله های گالوانیزه معمولا در سیستم زیرزمینی کاربرد ندارد. لوله های گالوانیزه برای انتقال آب استفاده می شود و به علت پوششی که از فلز روی دارند درصد کمی وجود دارد تا این لوله ها مورد خوردگی و زنگ زدگی قرار بگیرند. لوله های گالوانیزه به صورت جوشی استفاده نمی شوند و هر دو سر آن به صورت دنده ای می باشد.

اما بعد از آنکه انواع لوله های فلزی و فولادی را شرح دادیم لازم است تا کمی از مزایا و معایب این لوله صحبت کنیم. از مزایا و معایب این لوله های فولادی و آهنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آترین فولاد مهر
هم اکنون با ما تماس بگیرید

برای ثبت سفارش خود هم اکنون از طریق شماره های مندرج در سایت اقدام کنید

پیمایش به بالا