بازار آهن شادآباد

بازار آهن تهران کجاست؟ درباره بازار آهن شادآباد چه می‌دانید؟

بازار آهن تهران که از نظر تنوع بنگاه‌های تجاری به عنوان بزرگ‌ترین بازار آهن کشور شناخته می‌شود، به علت قرارگیری در محله‌ی شادآباد تهران به بازار آهن شادآباد نیز معروف است.

بازار آهن شادآباد کجاست؟

همانطور که از اسم بازار آهن شادآباد پیداست، این بازار آهن در محله شادآباد تهران واقع می‌باشد. شاد آباد با نام قدیمی‌تر شاه آباد، یکی از محله‌های منطقه ۱۸ و بطور ویژه از زیرمحله‌های یافت آباد است که در جنوب غرب شهر تهران قرار داد. این بازار آهن در مجاورت محله‌های متفاوتی مانند شهرک امام خمینی، کوی ۱۷ شهریور، کوی فردوس و… قرار گرفته است.

بازار آهن شادآباد از شمال با بلوار ۴۵ متری زرند، از جنوب با بلوار معلم، از غرب با بلوار الغدیر و از شرق با بلوار بهار محصور شده است. میدان جانبازان، بلوار مدائن و خیابان‌های بهاران ۱ و بهاران ۲ از جمله مکان‌های معروف در بازار آهن شادآباد هستند.

محله شادآباد که به عنوان ورودی جنوب غربی شهر تهران شناخته می‌شود، دسترسی خوبی به بزرگراه آزادگان که به نوعی کمربندی غربی-شرقی تهران است، دارد و این عامل سبب می‌شود تا تمامی عملیات انتقال آهن آلات به این محدوده در بازه زمانی مناسب صورت پذیرد. به تازگی افتتاح بزرگراه بروجردی نیز می‌تواند ظرفیت‌های بازار آهن شادآباد را بیش از پیش افزایش دهد.

مسیرهای حمل و نقل عمومی به سمت بازار آهن شادآباد

اگر بخواهید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به بازار آهن شادآباد اقدام کنید، سه راه کلی در پیش دارید:

  • ایستگاه مترو آزادی: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به بازار آهن شادآباد، ایستگاه آزادی است. شما می‌توانید از این ایستگاه خارج شده و بعد از آن برای رفتن به بازار آهن شادآباد، از تاکسی‌های خط آزادی – شاد آباد و یا اتوبوس‌های خط آزادی – خلیج فارس استفاده کنید.
  • ایستگاه مترو صادقیه: می‌توانید در این ایستگاه پیاده شوید و با اتوبوس‌های مسیر صادقیه – شادآباد، به بازار آهن شادآباد برسید.
  • ایستگاه مترو نعمت آباد: این ایستگاه در خط ۳ مترو واقع شده که پس از آن باید با خط ۱۰ بی‌آرتی، به یافت آباد بروید و سپس از آنجا با تاکسی به مقصد بازار آهن شادآباد حرکت کنید.

تاریخچه بازار آهن شادآباد

در ابتدا بازار آهن تهران در نزدیکی بازار قدیم تهران و در راسته خیابان‌های مولوی و خیام قرار داشت. با گذر زمان و گسترش شهرسازی و افزایش تقاضا و به دلیل مشکلات بزرگی که آهن فروشان مولوی و خیام جهت حمل و نقل آهن‌آلات داشتند، لزوم شکل‌گیری یک بازار آهن در محله‌ای خارج از بافت مرکز شهر تهران بیش از پیش حس می‌شد و سرانجام بازار آهن شادآباد از اوایل دهه هفتاد شکل گرفت.

محله‌ی شادآباد جهت جانمایی بازار آهن به عنوان بهترین محل انتخاب شد. قیمت پایین زمین در محله شادآباد و همچنین دسترسی خوب به غرب و جنوب تهران و بزرگراه آزادگان (جهت حمل و نقل به شرق تهران) موجب شد که بازاریان فعال در این حوزه، محله شادآباد منطقه یافت آباد تهران را برای تاسیس بازار آهن  انتخاب کنند.

بخش‌های مختلف بازار آهن تهران

امروزه بازار آهن شادآباد بورس اصلی خرید و فروش انواع محصولات آهنی شده است؛ از تیرآهن و میلگرد گرفته تا انواع لوله، پروفیل و دیگر مقاطع فولادی، همگی در این بازار بزرگ توسط فروشندگان مختلف به فروش می‌رسند. در این بازار بیش از ۲۰۰۰ مغازه، کارگاه، شرکت و بنگاه‌های تجاری وجود دارند. همچنین چندین مجتمع تجاری  نیز به تازگی در بازار آهن شادآباد تأسیس شده که در زمینه ابزارآلات، ماشین آلات، شیرآلات صنعتی و ساختمانی و لوازم بهداشتی ساختمانی تخصص دارند.

بازار آهن تهران

در بازار آهن شادآباد طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات از جمله ابزارآلات، شیرآلات، اتصالات، آلیاژهای غیرآهنی، مصالح ساختمانی و دستگاه های صنعتی ارائه شده و فقط به محصولات آهنی محدود نمی‌شود. بازار آهن شادآباد را می‌توان به به سه بخش اصلی ابزارآلات، مصنوعات آهنی و آهن فروشان تقسیم ‌بندی کرد. بازار آهن فروشان به عنوان مهم‌ترین بخش بازار آهن شادآباد شناخته می‌‌شود و در این بازار محصولات فولادی و آهنی نظیر انواع تیرآهن، انواع میلگرد، انواع ورق‌های فولادی، پروفیل، نبشی‌ها، محصولات آلومینیومی، محصولات مسی، ناودانی‌ها و… در این بازار به فروش می‌رسند. این بازار تامین کننده انواع محصولات فولادی و آهنی بوده و به دلیل اهمیت این بازار، بسیاری از تولیدکنندگان در این بازار دفتر فروش دارند.

یکی دیگر از بخش‌های بازار آهن شادآباد بخش ابزارآلات است. انواع ابزار آلات صنعتی، پیچ و مهره، ابزارهای خانگی، ابزارآلات مشاغل متفاوت و… در این بازار به فروش می‌رسند. شما می توانید انواع مته، سنگ، فرز و هر یک از انواع ابزارآلاتی که نیاز دارید را در این بازار پیدا کنید.

بخش تولیدات محصولات فلزی به عنوان یکی دیگر از بخش‌های بازار آهن شادآباد شناخته می‌‌شود. در این بخش انواع نرده‌های آهنی، کانال‌های گالوانیزه، درب و پنجره فلزی، نرده‌های حفاظ شاخ گوزنی و… تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند.

ساعت کار بازار آهن شادآباد

ساعت کار مغازه‌ها و شرکت‌های فعال در بازار آهن شادآباد معمولا از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۷ است و پنج‌شنبه‌ها نیز معمولا از ساعت ۹ تا ساعت ۱۴ دایر است. روزهای جمعه و تعطیلات رسمی نیز این بازار تعطیل است.

پیمایش به بالا