مقاومت کششی میلگرد

مقاومت کششی میلگرد چیست؟

مقاومت کششی میلگرد یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که بر کیفیت و طول عمر سازه‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. میلگرد نوعی فولاد است که در صنایع و سازه‌های ساختمانی برای استحکام و تقویت سازه از آن استفاده می‌کنند. اگر طراحان و مهندسان از میزان کشش میلگرد اطلاع داشته باشند، می‌توانند از میلگردهای تقویتی یا حرارتی برای تقویت بتن در ساختمان استفاده کنند. اگر چنانچه یک میلگرد دارای کشش کافی نباشد، ممکن است در ساختمان‌سازی خطراتی به همراه داشته باشد. اهمیت مقاومت میلگرد در آن است که شکستن میلگرد در برابر تنش کششی بسیار معمول است. از این رو، میزان مقاومت میلگرد در برابر نیروهای طبیعی بسیار مهم است. در ادامه به بررسی مقاومت کششی میلگرد می‌پردازیم.

مقاومت کششی میلگرد

تمامی مواد موجود دنیا، در برابر نیروهایی مانند اصطکاک و جاذبه قرار می‌گیرند. نیروهایی که از طبیعت به مواد وارد می‌شوند، موجب حرکت یا شکست آنها می‌شوند. در مورد میلگرد، به حداکثر نیروی کششی که تا قبل از شکستن توسط این مقطع فولادی تحمل پذیر است، مقاومت کششی می‌گویند و واحد اندازه‌گیری آن، کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع یا نیوتون برمترمربع است.

این حالت تا نقطه تسلیم زمانی یعنی زمانی که شکستگی یا شکنندگی رخ دهد، ادامه پیدا می‌کند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که بر کیفیت و طول عمر سازه‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد، مقاومت کششی میلگرد است. با توجه به اینکه این مقاومت کششی میلگرد در انتخاب مصالح نقش بسیار مهمی دارد، شرکت‌‌های تولید کننده موظف به درج میزان مقاومت کششی میلگرد هستند.

” برای استعلام قیمت میلگرد کلیک کنید “

مقاومت کششی میلگرد

مقاومت کششی انواع میلگرد

برای تولید میلگرد در کشور‌ها استانداردهای مختلفی وجود دارد. استانداردهای به کار رفته در هر کشور متفاوت است. در اروپا با توجه به کمتر بودن زلزله مقاومت کششی کمتری برای انواع میلگرد در نظر گرفته شده است. در ژاپن این مقاومت بیشتر شده و در ایران بر اساس استاندارد‌های کشور روسیه تولید می‌شوند.

انواع میلگرد از نظر ظاهر

میلگردها از نظر ظاهری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

میلگرد a

این محصول دارای سطح ظاهری صاف و بدون آج است. در دستورالعمل ساخت، این میلگرد در دسته مقاومتی  S240 بوده و از نظر سختی به میلگرد نرم معروف است. مقاومت این میلگرد ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است. این محصول در جوشکاری و آهنگری به کار می‌رود.‌

میلگرد a2

میلگرد A2 آجدار بوده و در گروه مقاومتی S340 قرار گرفته است. این محصول در مقایسه با a1 مقاومت بیشتری از خود نشان داده است. مقاومت این میلگرد 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است. این میلگرد به عنوان محصول نیمه خشک شناخته شده و برای جوشکاری به کار گرفته نمی‌شود.

میلگرد a3

این محصول هم آجدار است اما با a2 تفاوت دارد. شکل این میلگرد به صورت جناغی یا هشتی تولید شده است. مقاومت این میلگرد ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است. رده مقاومتی آن هم S400 در نظر گرفته شده است. این میلگرد بیشتر برای خاموت زدن به کار گرفته می‌شود و در جوشکاری کاربرد ندارد.‌

میلگرد a4

میلگرد A4  دارای آج مرکب است. رده مقاومتی این محصول S 500 می‌باشد. کمترین میزان کششی‌ این میلگرد ۶۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است. تمامی این میلگردها مطابق دستور و استانداردهای لازم تولید می‌شوند.

” برای خرید میلگرد کلاف ساده وارد شوید “

انواع میلگرد از نظر ظاهر

محاسبه مقاومت کششی میلگرد

تمامی تولید کنندگان برای محاسبه مقاومت کششی میلگرد و قطعات ساخته شده دو تست کشش و تنش تسلیم را انجام می‌دهند. نتایج به دست آمده از این آزمایشات از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت میلگرد به حساب می‌آید. این تست‌ها توسط دستگاه ثبات و نیروسنج انجام می‌شود. این دستگاه به یک کامپیوتر متصل است که پس از پایان تست یک منحنی خروجی به نمایش می‌گذارد که نشان دهنده مقاومت کششی میلگرد است. این علامت‌ها و نقاط توسط متخصصان امر خوانده و سپس تفسیر می‌شود که نشان دهنده عدد مقاومت کششی میلگرد است. با این مشخصات کاربرد صحیح هر میلگرد مشخص می‌شود.

محاسبه مقاومت کششی میلگرد

” برای اطلاع از قیمت میلگرد کلاف آجدار کلیک کنید “

ویژگی‌های میلگرد

در بررسی ویژگی‌های میلگرد دو مشخصه زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

  • مقاومت تسلیم : مقدار نیرویی که به میلگرد وارد می‌شود اما تغییری در آن ایجاد نمی‌کند. اما اگر مقدار نیروی وارد شده بر میلگرد افزایش یابد، تغییر شکل رخ خواهد داد که به این تغییر شکل مقاومت تسلیم گفته می‌شود‌. این مقاومت در طراحی انواع ساختمان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. عدد به دست آمده ملاک انتخاب میلگرد محسوب می‌شود.
  • مقاومت کششی : بیشترین نیرویی که به میلگرد وارد شده  و منجر به شکستن آن می‌شود، را مقاومت کششی می‌گویند که همان  نیرو و فشار قبل از شکستگی محصول است.‌

سخن پایانی

میلگرد یک فولاد مهم در امر صنعت و ساختمان سازی است. چنانچه میزان مقاومت کششی این محصول مشخص باشد، طراحان و مهندسان می‌توانند در استحکام‌ و تقویت بتن از آن کمک بگیرند. هر کشور مطابق استانداردهای جغرافیایی خود اقدام به تولید متفاوت با مقاومت کششی گوناگون می‌کند. در کشور ما انواع میلگرد مطابق استانداردهای کشور روسیه تولید می‌شود. مقاومت کششی و میزان تسلیم میلگرد توسط دستگاه‌هایی چون ثبات و فشار سنج و با کمک کامپیوتر بررسی و اعلام می‌شوند. هر چه میزان عدد مقاومت کششی میلگرد بیشتر باشد، مقاومت بیشتری داشته و دیر‌تر تسلیم نیروهای طبیعی خواهند شد.

برای اطلاع از آخرین قیمت میلگرد، قیمت روز تیرآهن، قیمت نبشی و ناودانی با کارشناسان آترین فولاد در تماس باشید.

پیمایش به بالا