ستون جفت یا ستون دوبل چیست؟

ستون جفت یا ستون دوبل چیست؟

در اسکلت ساختمان از تجهیزاتی استفاده می‌شود که متشکل از تیر آهن و بست هستند و در برخی ساختمان‌ها برای متصل کردن از ستون‌های جفت استفاده می‌شوند. معمولا از ستون‌های جفت برای اسکلت‌های خمشی و… استفاده می‌کنند. به‌طور کلی در اکثر ساختمان‌ها از ستون جفت یا دوبل استفاده می‌شود. در واقع این ستون‌ها نقش مهمی را در ساخت و ساز ایفا می‌کنند که در این مطلب قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

ستون دوبل

همان‌طور که گفته شد ستون جفت یا همان ستون دوبل بخشی از اسکلت یک ساختمان هستند که با تجهیزاتی مانند تیر آهن و بست ساخته شده‌اند. زمانی از ستون‌های جفت استفاده می‌کنند که یک سطح نیم رخ ثبات کافی برای نگه داشتن یک ستون داشته باشد. در این حالت چندین پروفیل را به یکدیگر متصل کرده و ستون جفت را برای آن طراحی می‌کنند. این ستون‌ها کاربردهای زیادی دارند. به‌طور مثال در اسکلت‌های خمشی، در ساختمان‌های با ارتفاع زیاد، جهت طول عمر ساختمان و اسکلت آن و…. از ستون دوبل یا جفت استفاده خواهد شد.

به هر حال ستون‌های دوبل معمولا تنها کارایی که ارائه می‌دهند این است که در قاب‌های خمشی با جهت این موضوع که گاهی مقاطع و نیم رخ‌ها ایستادگی لازم را ندارند از ستون‌های جفت یا دوبل برای بالا رفتن قدرت ایستادگی و انتقال قدرت به بخش‌های زیرین ساختمان استفاده خواهد شد.

برای اطلاع از بروزترین قیمت تیرآهن کلیک کنید

ستون دوبل

انواع ستون جفت یا دوبل

ستون‌های جفت از نظر ظاهری دارای انواع مختلفی هستند و این انواع در ایران کاربرد و استفاده گسترده‌ای دارند که آن‌ها را نام خواهیم برد. البته این انواع تنها از نظر ظاهری هستند و عبارتند از :

 • نیم رخ نورد شده : این ستون‌ها که تیر آهن بال پهن و قوطی مربع شکل نیز به آن‌ها گفته می‌شود، مقاومت بیشتری نسبت به سایر نیم رخ‌ها دارند و یکی از مزیت‌های آن اتصال و نصب راحت است.
 • ستون ورقی : کار اصلی این نوع ستون انتقال نیروی کششی به ستون‌ها است و بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به جوشکاری و … به راحتی نصب خواهند شد.
 • ستون مرکب نورد شده : این ستون‌ها از ترکیب دو یا چند نیم‌رخ مانند نیم رخ‌های نبشی و ناودانی تشکیل شده‌ است. نیم رخ‌های نورد شده از جنس فولادین ساخته می‌شوند.

ستون دوبل 14

ستون دوبل 14 یک ستون فولادی است که از ترکیب دو تیرآهن 14 ساخته می شود. این نوع ستون برای تحمل بارهای فشاری بالا در سازه های مختلفی مانند ساختمان ها، پل ها و سوله ها استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن دوبل چیست؟

در پاسخ این سوال که تیرآهن دوبل چیست و چه کاربردی دارد باید گفت که نقش ستون در یک ساختمان بسیار مهم و ضروری است و در واقع انتقال بار و نیرو توسط آن صورت می‌گیرد؛ بنابراین تیر آهن دوبل این کار را به خوبی انجام می‌دهد. در ادامه به کاربردهای تیر آهن خواهیم پرداخت:

 • زمانی که در ساختمانی امکان دسترسی به تیر آهن‌های بال پهن و نیم رخ قوطی شکل وجود نداشته باشد، در این جا ستون‌های دوبل به کار خواهند آمد و می‌توان مقطع مورد نظر را برای ستون ایجاد کرد.
 • به دلیل آسان بودن نصب و راحتی کار بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اگر مقاطع کار شرایط لازم را نداشته باشند تیر آهن‌های دوبل می‌توانند در این مقاطع جا‌گیر شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در نیم رخ‌هایی که قابلیت ایستادگی نداشته باشند از تیر آهن دوبل به منظور ایستادگی و انتقال نیرو استفاده خواهد شد.

کاربرد تیر آهن دوبل

ویژگی‌ های تیر آهن دوبل چیست؟

با توجه به این که این ابزارها و تجهیزات ساختمانی بسیار کاربردی هستند، از مزایا و قابلیت‌های فراوانی برخوردار است. از ویژگی‌های تیر آهن دوبل یا جفت می‌توان موارد زیر را ذکر نمود:

 • تیر آهن‌های دوبل از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار هستند و دوام بالایی خواهند داشت.
 • در ستون دوبل از تیر آهن‌های IPE استفاده شده که دارای ورق‌های پولادی هستند.
 • در هنگام نصب بسیار راحت بوده و شما زمان کمتری صرف نصب و راه‌اندازی تیر آهن خواهید کرد.
 • از قیمت مناسب و خوبی برخودار است و برای شما مقرون به صرفه خواهد بود.
 • کشش بالا و بیشتری را تحمل می‌کند؛ در نتیجه نیرو بیشتری را انتقال خواهد داد.

ستون دوبل فلزی

ممکن است برای برخی افراد سوال باشد که ستون دوبل فلزی چیست؟ ستون فلزی با بهره‌‌برداری از مقاطع مختلف فولادی نظیر فلز، بلوک، بتن و چوب تشکیل می‌شود و در انواع مختلفی تولید شده که هر کدام آن‌ها برای یک کاربرد متفاوت هستند. ستون دوبل فلزی یکی از تجهیزات ساختمانی مهم است که در اسکلت و سازه ساختمان نقش اساسی دارد و در آن بکار گرفته می‌شود؛ برای ساخت این ستون‌های دوبل فلزی از قرار گرفتن دو تیر آهن با اتصالات مخصوص کنار هم صورت می‌گیرد. از این ستون در ساخت اسکلت، ساختمان با ارتفاعات زیاد، جلوگیری از زلزله و… استفاده می‌شود و کاربرد دارند.

تنها با قرار گرفتن تعدادی از پروفیل‌ها (با جنس‌های مختلف) و اتصال ‌آن‌ها ستون دوبل فلزی ساخته خواهد شد. از انواع ستون‌های دوبل یا جفت فلزی می‌توان موارد زیر را نام برد این انواع تنها از لحاظ ظاهری هستند؛ چرا که در جنس و … تفاوتی ندارند و همه از جنس فولادی خواهند بود.

 1. ستون‌های جفت فلزی نیم رخ نورد شده
 2. ستون‌های جفت فلزی نیم رخ نورد شده با ورق
 3. ستون‌های جفت فلزی نیم رخ مرکب نورد شده

ستون دوبل فلزی

سخن پایانی

حال با توجه به این که در مورد کاربرد و کار اصلی ستون‌های جفت یا دوبل آگاه هستید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ستون‌های جفت یا دوبل، ستون‌های فلزی دوبل، تیر آهن‌های فلزی و سایر این تجهیزات ساختمانی و خرید و اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید به سایت آترین فولاد مهر مراجعه فرمایید‌.

پیمایش به بالا