خطر ریزش دلار در کمین فولادی‌ها

امیر صباغ در کنفرانس بین‌المللی پلانکس کیش گفت: صنعت فولاد با چالش‌ها و تهدیدهای زیادی از جمله قیمت مواداولیه و عدم دسترسی به آن، هزینه‌های حمل و نقل دریایی، عدم دسترسی به بنادر و ریسک ریزش قیمت دلار و.. روبه رو است.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌‌گذاری ایمیدرو در دومین روز کنفرانس پلانکس گفت: چالش قطع برق و قطعی قابل پیش‌بینی گاز موجب عدم سرمایه‌گذاری شرکت‌های فولادی شده است. دولت متوجه درآمد بالای فولادی‌ها شده و مایل است در سود فولادی‌ها شریک شود و وارد بودجه سنواتی‌اش کند.

امیر صباغ گفت: الگوی جدید مدیریت بازار با ۲۵ ابزار مرتبط با دولت و بورس معرفی می‌شود، در این الگو بازارها به دو دسته مازاد عرضه و کسری عرضه تقسیم شده و همزمان با ۲۵ ابزار مرتبط با دولت و بورس سعی می‌شود نسبت به متعادل کردن ان اقدام شود. کسری و مازاد عرصه شامل ۳ رنگ سبز (بنیادی)، زرد (قابل پیش‌بینی) و قرمز (غیرقابل پیش‌بینی) است.

وی افزود: اهداف الگوی جدید مدیریت بازار دخیره‌سازی کالاها به منظور عرضهردر مواقع کمبود (انبارهای بورس کالا)، انعقاد قراردادهای بلندمدت بین صنایع و بالادست و پایین‌دست (کشف پریمیوم) ، تامین کمبود مواد بازار از طریق واردات همزمان با حفظ رقابت‌پدیری صنایع(عرضه تلفیقی)، پیش‌بینی پذیری بازار (عرضه‌های آتی ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱۲ ماهه و خدمات هیچینگ)، حدف سهمیه‌ها و کاهش رانت اختلاف قیمت بازار و بورس کالا، تسهیل صادرات و حذف مجوزها و امضاهای طلایی و تامین مالی حوزه صنعت از طریق ابزار بورس‌های کالایی است.

گفتنیست در حال حاضر خرید محصولات فولادی از بورس کالا با ۲۳ درصد سود، متأثر از نوسانات ارز همراه است که غیر متعارف است.

پیمایش به بالا