خرید تیرآهن

راهنمای خرید تیرآهن

راهنمای خرید تیرآهن را از آن جهت برای شما خوانندگان عزیز نوشتیم که خرید تمام مقاطع فولادی از جمله خرید تیرآهن مستلزم داشتن اطلاعات خاصی است. خرید تیرآهن، بدون دانش و اطلاعات کافی، ضررهای جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت؛ چرا که این مقاطع فولادی تأثیر مستقیمی بر مقاومت و استحکام سازه‌ها دارند.

اگر با دانش کافی در مورد نحوه خرید تیرآهن اقدام به معامله نمایید، می‌توانید بهترین کیفیت و قیمت را دریافت کنید. به همین دلیل در این مقاله از مقالات آموزشی آترین فولاد مهر، راهنمای خرید تیرآهن را همراه با نکات تمامی مراحل قبل، حین و بعد از خرید تیرآهن معرفی و در اختیارتان قرار می‌دهیم.

قصد شما از خرید تیرآهن چیست؟

تعیین نیازها و مشخص کردن استفاده مورد نظر از تیرآهن، یکی از مهم‌ترین مراحل در فرآیند خرید آن است. در اینجا چند نکته کلیدی برای این مرحله ذکر شده است:

 • استفاده مورد نظر: ابتدا باید مشخص کنید که تیرآهن برای کاربردی خاص چه منظوری خواهد داشت. آیا برای ساخت و ساز استفاده می‌شود، یا برای صنایع مختلف نیاز است؟
 • محیط کاربرد: مشخص کنید که تیرآهن در چه محیطی استفاده می‌شود؟ آیا در محیط‌های بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به مقاومت در برابر عوامل زیان‌آور محیطی دارد؟ یا در محیط‌های داخلی استفاده می‌شود که مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی کمتری نیاز دارد؟
 • بار مورد نظر و نیاز به استحکام: بار مورد نظر که تیرآهن باید تحمل کند چقدر است؟ این نکته بسیار مهم است زیرا استحکام تیرآهن باید با توجه به بار مورد نظر محاسبه شود تا از شکستن یا تغییر شکل غیرمطلوب جلوگیری شود.
 • ابعاد مورد نیاز: ابعاد دقیق تیرآهن برای کاربرد مورد نظرتان را مشخص کنید، از جمله طول، عرض و ضخامت.
 • نیاز به ویژگی‌های خاص: آیا نیاز به ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر حرارت، ضد خوردگی، یا خاصیت ضد آتش دارید؟
 • استانداردها و مقررات: مطمئن شوید که تیرآهنی که انتخاب می‌کنید، با استانداردها و مقررات مربوطه سازگار است و مطابق با نیازهای محلی یا صنعتی شماست.

با توجه به این نکات، می‌توانید نیازهای خود را به خوبی مشخص کنید و در نتیجه، بهترین تیرآهن برای کاربردهای خود را انتخاب کنید.

انواع تیرآهن و کاربرد هر کدام

پیش از هر چیز برای تشخیص نوع تیرآهن باید با دو مفهوم بال و جان تیرآهن آشنا شوید. تیرآهن‌ها براساس تفاوت در جان و بال به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. به دو لبه موازی در پایین و بالای تیرآهن، بال تیرآهن (flange) می‌گویند و قسمت میانی و متصل‌کننده این دو بال، جان تیرآهن (web) نامیده می‌شود.

بر این اساس، تیرآهن‌ها معمولاً به دو شکل مقطع شبیه به حروف انگلیسی I (با جان بزرگ‌تر و دو بال کوچک‌تر) و H (با دو بال بلند‌تر) تقسیم می‌شوند. با در نظر گرفتن این موارد، تیرآهن به چهار صورت IPE ،INP ،IPB و CPE که در ادامه توضیح خواهیم داد، در بازار به فروش می‌رسد.

جان و بال تیرآهن

انواع تیرآهن I

 • تیرآهن IPE: تیرآهنی I شکل با ضخامت بال یکسان است که در صنعت ساختمان سازی برای تولید خرپا، ستون و موارد دیگر استفاده می‌شود.
 • تیرآهن INP: تیرآهنی I شکل با بال‌های شیب دار است که این نوع تیرآهن، تحمل بار کمتری نسبت به تیرآهن‌‌های IPE دارد و در صنایع کشتی سازی، ساختمان سازی، سد سازی و پل سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تیرآهن H (تیرآهن هاش)

 • تیرآهن IPB سبک (HEA): به تیرآهن‌های IPB، تیرآهن‌های بال پهن نیز گفته می‌شود. تیرآهن بال پهن سبک، بال باریک‌تری نسبت به تیرآهن هاش سنگین دارد. از این تیرآهن برای ساختمان‌های ضد زلزله‌ای استفاده می‌شود که جهت دریافت استانداردهای خاص ساخته می‌‌شوند.
 • تیرآهن IPB سنگین (HEB): جان این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن HEA ضخیم‌تر است و در نتیجه، وزن بیشتری دارد. تیرآهن هاش سنگین به دلیل ظرفیت تحمل بار بیشتری که دارد، پرفروش‌ترین نوع تیرآهن هاش محسوب می‌شود که در ساختمان‌های ضد زلزله، برج سازی، پالایشگاه‌ها و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن CPE یا تیرآهن شبکه‌ای یا لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری یا تیرآهن CPE در واقع همان تیرآهن‌های IPE است که در کارگاه و در چند مرحله برش به شکل لانه زنبوری ساخته می‌شود. تیرآهن لانه زنبوری به دلیل شکل ظاهری و داشتن حفره‌هایی در طول جان تیرآهن، به این نام خوانده می‌شوند. در تیرآهن CPE یا لانه زنبوری فولاد کمتری استفاده می‌شود و به دلیل سبک‌تر بودن، قیمت تیرآهن لانه زنبوری نسبت به سایر تیرآهن‌ها کمتر است.

هم‌چنین به دلیل ارتفاع بیشتر، مقاومت خمشی بیشتری دارد اما در مقابل نیروهای برشی مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد. از تیرآهن لانه زنبوری برای ساخت سازه‌هایی که نیاز به مقاومت بیشتر در مقابل نیروهای خمشی و فشاری دارند، استفاده می‌شود؛ مانند پارکینگ‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های بلند، سازه‌های دریایی و…

طریقه ساخت تیرآهن CPE یا لانه زنبوری

سایز تیرآهن

برای نام بردن از یک نوع تیرآهن خاص، نوع آن به همراه یک عدد کنار نام تیرآهن اعلام می‌شود. به طور مثال، تیرآهن ۱۴ (که منظور از تیرآهن، تیرآهن IPE است). عدد کنار نام تیرآهن، نشان‌دهنده سایز تیرآهن است. منظور از سایز تیرآهن نیز اندازه ارتفاع جان آن به سانتی‌متر است. بنابراین، تیرآهن ۱۴ به معنی تیرآهنی IPE است که ارتفاع جان آن ۱۴ سانتی‌متر باشد.

 • سایز تیرآهن IPE: از سایز ۸ الی ۶۰ سانتی‌متر قابل تولید هستند؛ اما سایزهای تولیدی در ایران در رده ۱۲ الی ۳۰ سانتی‌متر است. دیگر سایزهای تیرآهن IPE از سایر کشورها وارد کشور می‌شوند.
 • سایز تیرآهن هاش (IPB): انواع تیرآهن هاش از سایز ۸ الی ۱۰۰ سانتی متر در جهان تولید می‌شوند. تیرآهن‌های هاش تولیدی در ایران نیز فقط در کارخانه ذوب آهن و در سایز ۱۴ الی ۳۰ تولید می‌شوند. لازم است بدانید تیرآهن‌های ذوب آهن از نظر وزنی، نزدیک‌‌‌ترین مقدار را به جدول اشتال دارند.

رایج‌ترین انواع تیرآهن از نظر سایز در ایران، سایزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۷ و ۳۰ از نوع IPE هستند. البته خرید تیرآهن در سایزهای ۳۰ تا سایز ۶۰ نیز ممکن است؛ اما این تیرآهن‌ها کاربرد کمتری دارند.

 • سایز تیرآهن ۱۲ دارای جانی به ارتفاع ۱۲ سانتی‌متر و بالی به عرض ۶۴ میلی‌متر است. وزن هر متر از تیرآهن سایز ۱۲ برابر با ۴ کیلوگرم است. شاخه‌های ۱۲ متری آن وزنی برابر با ۱۲۴.۸ کیلوگرم دارند.
 • تیرآهن ۱۴ دارای جانی به ارتفاع ۱۴ سانتی‌متر و بالی به عرض ۷۳ میلی‌متر است. سایزهای ۱۴ و ۱۲ عمدتاً برای ساخت ستون و تیر به کار می‌روند.
 • تیرآهن ۱۶ دارای جان به ارتفاع ۱۶ سانتی‌متر و بال به عرض ۷۴ میلی‌متر است. به دلیل داشتن ضخامت‌های گوناگون، وزن هر متر از آن می‌تواند بین ۸ تا ۴۱.۶ کیلوگرم متغیر باشد. تیرآهن سایز ۱۶ به‌جز استفاده در ستون و تیر، برای نعل، خرپا و پل‌های زنبوری به کار می‌رود.
 • تیرآهن ۱۸ بر اساس استانداردهای تولید گوناگون می‌تواند بین ۸ تا ۴۹.۱ در هر متر کیلوگرم وزن داشته باشد. تیرآهن ۱۸ در سازه‌های بزرگ‌تر به‌عنوان ستون اصلی استفاده می‌شود.
 • وزن هر متر تیرآهن ۲۰ در جدول اشتال ۲۲.۴ کیلوگرم است. وزن استاندارد شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۲۰ با توجه به جدول اشتال در حدود ۲۶۹ کیلوگرم است. به این ترتیب هرچه وزن تیرآهن ۲۰ کارخانه موردنظر به ۲۶۹ کیلوگرم نزدیک‌تر باشد، کیفیت تیرآهن موردنظر بهتر خواهد بود.
 • وزن هر متر تیرآهن ۲۲ در جدول اشتال ۲۶.۲ کیلوگرم است. وزن استاندارد شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۲۲ با توجه به جدول اشتال در حدود ۳۱۵ کیلوگرم است.
 • وزن هر متر تیرآهن ۲۴ در جدول اشتال ۳۰.۷ کیلوگرم است. وزن استاندارد شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۲۴ با توجه به جدول اشتال در حدود ۳۶۹ کیلوگرم است.
 • وزن هر متر تیرآهن ۲۷ در جدول اشتال ۳۶.۱ کیلوگرم است. وزن استاندارد شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۲۷ با توجه به جدول اشتال در حدود ۴۳۴ کیلوگرم است. به این ترتیب هرچه وزن تیرآهن ۲۷ کارخانه موردنظر به ۴۳۴ کیلوگرم نزدیک‌تر باشد، کیفیت تیرآهن موردنظر بهتر خواهد بود.
 • وزن هر متر تیرآهن ۳۰ در جدول اشتال ۴۲.۲ کیلوگرم است. وزن استاندارد شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۳۰ با توجه به جدول اشتال در حدود ۵۰۷ کیلوگرم است.

طول تیرآهن

قبل از خرید تیرآهن باید طول آن را مشخص کنید. تیرآهن‌ها در تمامی سایزها با طول استاندارد ۱۲ متر تولید می‌شوند. تولید تیرآهن به طول ۶ متر نیز به صورت محدود و در برخی کارخانه‌ها صورت می‌گیرد. علاوه بر تیرآهن ۱۲ و ۶ متری، تیرآهن‌های کمتر از ۱۲ متر با متراژهای مختلف نیز در بازار وجود دارد که به آن ها تیرآهن نرمال می‌گویند. تیرآهن‌های نرمال، دقیقا مشابه تیرآهن‌های دیگر ساخته می‌شوند؛ فقط گاهی در زمان برش به علت خطا در دستگاه، تیرآهن‌ها زیر ۱۲ متر برش می‌خورند.

همچنین ممکن است برخی مشتریان، تیرآهن با طول بیش از ۱۲ متر درخواست داشته باشند؛ از آنجا که تیرآهن بالاتر از ۱۲ متر به محاسبات مخصوصی برای مقاومت کافی نیاز دارد، تنها برخی از کارخانه‌ها بنا بر سفارش مشتری اقدام به طراحی و تولید آن می‌نمایند. به همین دلیل، مشتری باید از کارخانه مورد نظر اقدام به خرید نماید.

وزن تیرآهن

در خرید تیرآهن، وزن تیرآهن جزء پارامترهای بسیار مهم است؛ بنابراین باید به آن دقت زیادی کرد. از آنجا که وزن تیرآهن‌های کارخانه‌های مختلف باهم متفاوت است اما اگر تیرآهن مدنظر شما طبق جدول اشتال تولید شده باشد، می‌توانید از جدول وزنی تیرآهن استفاده کنید. در ایران، تیرآهن‌های تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان از نظر وزن، بیشترین مطابقت را با جدول اشتال دارد و از این نظر، سنگین‌ترین و باکیفیت‌‌ترین تیرآهن‌‌های داخلی موجود در بازار هستند.

با توجه به تنوع انواع تیرآهن، همچنین شکل هندسی پیچیده سطح مقطع آن محاسبه وزن تیرآهن از طربق رابطه‌ی ریاضی کاری زمان‌بر است و بهتر است که از جداول اشتال برای این کار استفاده شود.

هر شاخه تیرآهن IPE با توجه به سایز، وزنی بین ۷۰ الی ۱۵۰۰ کیلوگرم دارد. همچنین هر شاخه تیرآهن هاش سبک با توجه به سایز، وزنی بین ۲۰۰ الی ۳۲۶۰ کیلوگرم و هر شاخه تیرآهن هاش سنگین نیز با توجه به سایز خود، وزنی بین ۲۵۰ الی ۳۷۷۰ کیلوگرم دارد.

فرمول زیر می‌تواند به شما در محاسبه وزن تیرآهن کمک کند:

فرمول محاسبه وزن تیرآهن

برای مثال وزن یک شاخه ۱۲ متری تیرآهن ۱۴ با طول جان ۱۴ سانتی‌متر و ضخامت جان ۴.۷ میلی‌متر و بالی به عرض ۷۳ میلی‌متر و ضخامت ۶.۹ میلی‌متر برابر ۱۵۴.۸ کیلوگرم خواهد بود.

وزن تیرآهن هاش سبک و سنگین

سایزمتراژوزن
هاش 10 سبک12 متری200 کیلوگرم
هاش 10 سنگین۱۲ متری250 کیلوگرم
هاش 12 سبک۱۲ متری240 کیلوگرم
هاش 12 سنگین۱۲ متری320 کیلوگرم
هاش 14 سبک۱۲ متری300 کیلوگرم
هاش 14 سنگین۱۲ متری400 کیلوگرم
هاش 16 سبک۱۲ متری360 کیلوگرم
هاش 16 سنگین۱۲ متری500 کیلوگرم
هاش 18 سبک۱۲ متری420 کیلوگرم
هاش 18 سنگین۱۲ متری615 کیلوگرم
هاش 20 سبک۱۲ متری500 کیلوگرم
هاش 20 سنگین۱۲ متری۷۵۰ کیلوگرم
هاش 22 سبک۱۲ متری600 کیلوگرم
هاش 22 سنگین۱۲ متری850 کیلوگرم
هاش 24 سبک۱۲ متری720 کیلوگرم
هاش 24 سنگین۱۲ متری1000 کیلوگرم
هاش 26 سبک۱۲ متری820 کیلوگرم
هاش 26 سنگین۱۲ متری1100 کیلوگرم
هاش 28 سبک۱۲ متری920 کیلوگرم
هاش 28 سنگین۱۲ متری1220 کیلوگرم
هاش 30 سبک۱۲ متری1050 کیلوگرم
هاش 30 سنگین۱۲ متری1400 کیلوگرم
هاش 32 سبک۱۲ متری1170 کیلوگرم
هاش 32 سنگین۱۲ متری1520 کیلوگرم
هاش 34 سبک۱۲ متری1260 کیلوگرم
هاش 34 سنگین۱۲ متری1600 کیلوگرم
هاش 36 سبک۱۲ متری1340 کیلوگرم
هاش 36 سنگین۱۲ متری1700 کیلوگرم
هاش 40 سبک۱۲ متری1500 کیلوگرم
هاش 40 سنگین۱۲ متری1860 کیلوگرم
هاش ۴۵ سبک ۱۲ متری1700 کیلوگرم
هاش 45 سنگین۱۲ متری2050 کیلوگرم
هاش 50 سبک ۱۲ متری1860 کیلوگرم
هاش 50 سنگین۱۲ متری2220 کیلوگرم
هاش 55 سبک ۱۲ متری2000 کیلوگرم
هاش 55 سنگین۱۲ متری2400 کیلوگرم
هاش 60 سبک ۱۲ متری2140 کیلوگرم
هاش 60 سنگین۱۲ متری2550 کیلوگرم
هاش 65 سبک۱۲ متری2280 کیلوگرم
هاش 65 سنگین۱۲ متری2700 کیلوگرم
هاش 70 سبک۱۲ متری2450 کیلوگرم
هاش 70 سنگین۱۲ متری2850 کیلوگرم
هاش 80 سبک۱۲ متری2690 کیلوگرم
هاش 80 سنگین۱۲ متری3060 کیلوگرم
هاش 90 سبک۱۲ متری3020 کیلوگرم
هاش 90 سنگین۱۲ متری3490 کیلوگرم
هاش 100 سبک۱۲ متری3260 کیلوگرم
هاش 100 سنگین۱۲ متری3770 کیلوگرم

وزن تیرآهن هاش فوق سنگین

سایزوزن ( کیلوگرم )قیمت ( تومان )
هاش 26 فوق سنگین2060 کیلوگرمتماس بگیرید
هاش 28 فوق سنگین2270 کیلوگرمتماس بگیرید
هاش 30 فوق سنگین2850 کیلوگرمتماس بگیرید
هاش 45 فوق سنگین3156 کیلوگرمتماس بگیرید
هاش 50 فوق سنگین3240 کیلوگرمتماس بگیرید

وزن تیرآهن IPE اروپا

سایزمتراژوزن
تیرآهن 33 اروپا۱۲ متری580 کیلوگرم
تیرآهن 36 اروپا۱۲ متری680 کیلوگرم
تیرآهن 40 اروپا۱۲ متری790 کیلوگرم
تیرآهن 45 اروپا۱۲ متری910 کیلوگرم
تیرآهن 50 اروپا۱۲ متری1100 کیلوگرم
تیرآهن 55 اروپا۱۲ متری1270 کیلوگرم
تیرآهن 60 اروپا۱۲ متری1450 کیلوگرم

وزن تیرآهن IPE سبک

سایزمتراژوزن
تیرآهن 8 ترک۱۲ متری46 کیلوگرم
تیرآهن 10 ترک۱۲ متری65 کیلوگرم
تیرآهن 12 ترک۱۲ متری95 کیلوگرم

وزن تیرآهن IPN سنگین

سایزمتراژوزن
تیرآهن 22 IPN سنگین۱۲ متری370 کیلوگرم
تیرآهن 28 IPN سنگین۱۲ متری570 کیلوگرم
تیرآهن 34 IPN سنگین۱۲ متری820 کیلوگرم

کارخانه های تولیدکننده تیرآهن در ایران

عمده تیرآهن‌های ساخت داخل توسط کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فایکو، جهان فولاد غرب کرمانشاه، ناب تبریز، فولاد احرامیان یزد، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ظفر بناب، شاهین بناب و صنعت ماهان تولید می‌شوند.

برای بررسی کیفیت تیرآهن شما می توانید میزان کیفیت تیرآهن را با مقایسه مقدار وزنی آن با جدول اشتال استاندارد بررسی نمایید. هر چه میزان عدد ذکر شده از طرف کارخانه به جدول نزدیک‌تر باشد، تیرآهن کیفیت بالاتری دارد.

کارخانه های تولیدکننده تیرآهن در ایران

کارخانه ذوب آهن اصفهان

یکی از مشهورترین و بهترین کارخانه‌های تولید تیرآهن در ایران، ذوب آهن اصفهان است. این کارخانه به تولید انواع تیرآهن IPE و INP، IPN (تیرآهن بال باریک شیب‌دار) و تیرآهن HEA و HEB می‌پردازد. البته به‌جز این انواع تیرآهن، دیگر مقاطع فولادی نیز در کارخانه ذوب آهن اصفهان مجموعا به وزن 8.2 میلیون تن، سالانه تولید می‌شوند. تولید انبوه این تیرآهن‌ها در سایزهای مختلف از ۱۲ تا ۳۰ صورت می‌گیرد و سایز 16 این محصول از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

تیرآهن اصفهان که تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان است از جمله بهترین سازه‌های فلزی در کشور محسوب می‌شود. با توجه به این که طبق استانداردهای روز دنیا ساخته شده است در بازار بسیار معروف بوده و توانسته است مشتریان زیادی را به خود جذب کند. تیر آهن اصفهان طبق آخرین متدهای روز دنیا و پیشرفته‌ترین تجهیزات و مواد اولیه ساخته می‌شود. از آنجا که تیر آهن در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربردی و پر مصرف است در انواع شکل‌ها و سایزها ساخته می‌شود؛ از همین رو، خریداران می‌توانند با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را خریداری کنند؛ بنابراین چنانچه قصد خرید تیرآهن به صورت آنلاین را دارید با کارشناسان ما در سایت آترین فولاد مهر در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

فایکو (کارخانه فولاد البرز ایرانیان)

شرکت فایکو از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی آغاز کرده است. امروزه تولیدات سالانه این شرکت به 1.5 میلیون تن در سال می‌رسد. انواع تیرآهن‌های IPE و INP، نبشی‌های بال نامساوی و نبشی‌های بال مساوی و انواع ناودانی ازجمله مهم‌ترین محصولات این کارخانه هستند.

تیر آهن فایکو دارای ساختاری منحصر‌به‌فرد بوده و به عنوان بهترین متریال در صنعت ساخت‌و‌ساز معرفی می‌شود. سایز این سازه بین ۱۴ تا ۲۴ است و طول آن حداکثر ۱۲ متر است که می‌تواند سطوح مختلف را به راحتی پوشش دهد. استفاده از مواد اولیه باکیفیت در ساخت این تیر آهن باعث شده تا در میان دیگر رقبا برتری بیشتری داشته باشد. این سازه‌های فولادی در هر شرایطی قابل استفاده هستند. کارشناسان سایت آترین فولاد مهر در این خصوص اطلاعات خوبی را در دسترس شما قرار می‌دهند.

 

کارخانه جهان فولاد غرب کرمانشاه

تیر آهن کرمانشاه جزء تیر آهن‌های نیم پهن بوده که طبق استاندارد IPE ساخته می‌شود. در ساختار این محصول از شمش‌های فولادی استفاده شده به همین دلیل استحکام زیادی دارند. تنوع در تولید این سازه زیاد بوده و شما شاهد تیر آهن‌هایی با سایزها و وزن‌های مختلف در بازار هستید. برای شناسایی این مدل کافیست تا به شکل I آن توجه کنید. زاویه‌ای در که در قسمت جان و بال این تیر آهن شکل گرفته به راحتی قابل مشاهده است. برای ساخت و ساز این مدل بهترین گزینه بوده و مورد توجه قرار گرفته است. برای آشنایی با مشخصات و قیمت این سازه بهتر است در سایت آترین فولاد مهر ما را دنبال کنید.

 

کارخانه تیر آهن ناب تبریز

تیر آهن ناب تبریز به عنوان یک سازه مهم و کاربردی امروزه به تولید انبوه رسیده و توانسته پاسخگوی نیاز بازارهای داخلی و خارجی باشد. این محصول فلزی سطح کیفی بالایی دارد و می‌تواند در سازه‌های صنعتی و ساختمانی بهترین عملکرد را داشته باشد. تیر آهن ناب تبریز دارای سایزهای مختلف است که هر کدام وزن مختص به خود را دارند و برای کارایی خاصی در نظر گرفته می‌شوند. برای انتخاب این سازه فلزی نیاز است تا شما ابتدا شناخت کافی و دقیق از محصول داشته باشید؛ به همین دلیل در سایت آترین فولاد اطلاعات خوب و بروزی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 

کارخانه تیر آهن شاهین بناب

تیر آهن بناب جز برندهای معتبر در بازار بوده که در ۲ نوع IPE و INP تولید و به بازار عرضه می‌شود. سایز آن ۱۲ تا ۲۷ است که هر کدام وزن مختص به خود را دارند. این محصول اگر چه چگالی کمی دارد اما کیفیت بالایی را به خود اختصاص داده و کاملا استاندارد است. در ساخت سازه‌های کوچک و بزرگ صنعتی این مقطع فولادی کاربرد گسترده‌ای دارد. کارخانه برای بسته‌بندی تیر آهن بناب از بهترین متریال استفاده می‌کند.

 

کارخانه فولاد احرامیان یزد

تیرآهن یزد به عنوان یکی از بهترین سازه‌های فلزی در کشور معرفی می‌شود که توانسته به خوبی نیاز بازار را پاسخ دهد. این تیر آهن از بهترین متریال و به کمک دستگاه‌های پیشرفته و تمام اتوماتیک ساخته می‌شود؛ به همین دلیل کاملا استاندارد است و در هر شرایطی بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد. تیر آهن یزد در سایزهای مختلف طراحی و ساخته می‌شود؛ از این رو توانسته تمام سلیقه‌ها را به خوبی پوشش دهد.

رنگ تیرآهن

توجه به رنگ این مقطع، می‌تواند در تشخیص کیفیت و اصل بودن آن کمک زیادی کند. یک تیرآهن باکیفیت باید رنگی معادل نوک مدادی تیره داشته باشد ولی از آنجایی که این محصول در مجاورت هوا اکسید می‌شود، لازم است تا با رنگ‌های ضدزنگ که معمولا نارنجی هستند، پوشانده شوند تا کیفیت آن کاهش نیابد. پس در هنگام خرید می توانید بخشی از رنگ را بخراشید و رنگ واقعی این مقطع را مشاهده کنید. این موضوع درباره تیرآهن هاش نیز صادق است.

رنگ تیرآهن

نحوه خرید تیرآهن

در کشور ما، چندین نوع مرجع فروش برای توزیع تیرآهن‌ها به مصرف‌کنندگان وجود دارد. هر یک از این‌ها، محصولات را به سبک متفاوتی به مشتریان عرضه می‌کنند.

 

خرید تیرآهن از کارخانه

بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند تیرآهن را به‌طور مستقیم از خود کارخانه بخرند. زیرا ممکن است برند موردنظرشان را در بنگاه‌ها یا شرکت‌ها پیدا نکنند. گاهی کارخانه‌ها هزینه‌های جانبی مانند هزینه بارگیری را نیز دریافت می‌کنند. ضمنا سفارش از کارخانه فقط با حجم بالا ممکن خواهد بود. همچنین زمان تحویل کالا به مشتری از کارخانه، به دلیل فاصله بیشتر می‌تواند کمی طولانی‌تر باشد.

در صورتی که برند خاصی مد نظر شماست، می توانید مستقیما از کارخانه تولید کننده خرید نمایید. البته به شرط اینکه بعد مسافت از کارخانه تا محل تخلیه بار، شما را متحمل هزینه‌ای گزاف نکند. در صورت وجود این مشکل، می‌توانید همان برند تیرآهن را از بنگاه یا شرکت‌های بازرگانی تهیه کنید که انباری نزدیک به محل تخلیه شما دارند.

البته خرید تیرآهن از کارخانه، دارای محدودیت‌هایی همچون عدم عرضه روزانه کارخانه‌ها و در نتیجه، طولانی بودن زمان دریافت و محدودیت مکانی (فاصله کارخانه تا پروژه) می باشد.

 

خرید تیرآهن از بنگاه

بنگاه‌ها معمولا محصولات را با حجم‌های پایین‌تر و در زمان کوتاه‌تر نسبت به کارخانه می‌فروشند. با خرید از بنگاه، مشتری می‌تواند زمان تحویل و روش ارسال را به‌دلخواه انتخاب کند. برای خرید تیرآهن با حجم پایین یا به صورت شاخه‌ای، خرید از بنگاه، گزینه مناسبی است. همچنین در این روش، نحوه و زمان بارگیری توسط مشتری مشخص می‌شود.

 

خرید تیرآهن از بورس

دارندگان کد بورسی، می‌توانند از کارگزاری‌های بورس تیرآهن بخرند. البته کارخانه ممکن است زمان انتظار تحویل کالا به مشتری را حتی تا ۲ ماه اعلام کند که از بزرگ‌ترین معایب این روش به شمار می‌رود. با این‌ حال، مشتری پس از تسویه می‌تواند از کارخانه درخواست کند تا در صورت امکان، کالا را زودتر تحویل دهد.

 

خرید تیرآهن از شرکت‌های بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی فروش تیرآهن نیز مانند بنگاه‌ها، محصولات را با هر حجمی در زمان دلخواه مشتری به او عرضه می‌کنند. خوب است اعتبار شرکت بازرگانی موردنظر پیش از خرید چک شود. شرکت‌های بازرگانی معتبر، بسیار مطمئن‌تر از دیگر مراکز می‌توانند به مشتریان خدمت‌رسانی کنند. همچنین برخی از آن‌ها امکان خرید اینترنتی تیرآهن را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند.

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن به صورت روزانه تغییر می‌کند. به همین دلیل، لازم است قبل از اقدام به خرید، برآوردی از نوسان قیمت این محصول در بازار داشته باشید. قیمت روزانه تیرآهن تمامی کارخانه‌های ایران را ‌می‌توانید در سایت آترین فولاد مهر مشاهده نمایید.

مراحل خرید تیرآهن از آترین فولاد مهر

بعد از کسب آگاهی نسبت به تمامی پیش نیازهای خرید تیرآهن، دیگر به راحتی می توانید اقدام به خرید نمایید. مراحل خریدی که در ادامه آورده شده، برای شرکت های بازرگانی، بنگاه و کارخانه‌ها مشترک است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت تیرآهن

۱- مشخص کردن نوع تیرآهن و حجم خرید

ابتدا با توجه به نیاز پروژه و ارزیابی‌های صورت گرفته، نوع تیرآهن و تناژ مورد نیاز خود را مشخص کنید. مشخص کردن تناژ درخواستی، تأثیر مستقیمی در قیمت تمام شده سفارش شما خواهد داشت.

نکته: به طور کلی، خرید تیرآهن و اعلام قیمت آن بر حسب کیلوگرم انجام می‌شود. به خصوص در خرید تیرآهن‌های هاش، چه به صورت شاخه و چه در حجم و تناژ بالا، قیمت فقط به کیلوگرم اعلام می‌گردد؛ اما در خرید و فروش تیرآهن IPE به صورت شاخه، قیمت شاخه‌ای نیز اعلام می‌شود. (قیمت تیرآهن‌های نرمال نیز فقط به صورت کیلوگرم مشخص می‌شود.)

۲- اعلام وزن به مشتری توسط فروشنده

بعد از مشخص شدن درخواست مشتری، طبق سایز و استاندارد تولید تیرآهن، اطلاعات وزن هر شاخه و قیمت آن به مشتری اعلام می گردد.

۳- تأیید مشتری

در صورتی که مشخصات اعلامی توسط فروشنده، مورد تایید خریدار باشد، لازم است آن را تأیید نماید تا فروشنده نسبت به تهیه محصول اقدام کند.

۴- صدور پیش فاکتور و پرداخت مبلغ توسط مشتری

 بعد از گرفتن تایید از مشتری، فروشنده اقدام به صدور پیش فاکتور می‌نماید و پس از پرداخت مبلغ پیش فاکتور، با توجه به آدرس مشتری، زمان حدودی ارسال بار به او اعلام می‌گردد.

تیرآهن خریداری شده چگونه به دست شما می‌‌رسد؟

روش‌های مختلفی برای حمل و نقل تیرآهن وجود دارد؛ از روش ریلی گرفته تا حمل و نقل دریایی و کانتینری. اما پرکاربردترین روش در ایران، استفاده از انواع وسیله نقیله حمل و نقل جاده‌ای است. بیشترین خودرو مورد استفاده نیز تریلی کفی و تریلی لبه دار می باشد.

پس از خرید تیرآهن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

شما باید پس از تحویل گرفتن بار، نکات زیر را بررسی کنید تا از صحت خرید خود آگاه شوید. از جمله این نکات عبارت‌اند از:

 • از سلامت کالا مطمئن شوید

بر اساس فاکتوری که نزد خود دارید، نوع محصول، وزن آن، تعداد شاخه و همین‌طور برگه کنترل کیفی و باسکول را مورد بررسی قرار دهید تا از سلامت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

 • بررسی پلاک بندیل

بندیل همان پلاکی است که اطلاعات محصول بر روی آن نوشته شده و بر روی محصول می‌چسبانند. شما باید پلاک بندیل را با مشخصات داخل فاکتور بررسی و تطبیق دهید.

 • اسم شرکت بصورت حک شده

همچنین هر کارخانه تولید کننده تیرآهن نام خود را بصورت حک شده روی تیرآهن‌ها ثبت می‌کند. بنابراین برای مثال اگر تیرآهن اصفهان خریداری کرده‌اید، باید عبارت ESCO را بصورت حک شده روی تیرآهن‌ها مشاهده کنید.

 • برگه کنترل کیفی

برگه آنالیز تیرآهن یا کنترل کیفی، برگه ای است که در آن مشخصات فنی محصول نوشته شده است و همچنین تایید کننده استاندارد محصول هم است. مشخصاتی همچون تست مقاومت، استحکام کششی و همچنین قابلیت جوش پذیری تماما در این برگه ثبت شده است.

 • تطبیق دادن وزن تیرآهن با برگه باسکول

همان‌طور که می‌دانید وزن دقیق محصول را در زمانی که می‌خواهند بارگیری کنند، داخل فاکتور نهایی می‌نویسند. زمانی که محصول به دست خریدار می‌رسد، همراه آن یک برگه باسکول هم است. پس به محض تحویل گرفتن بار وزن محصول داخل فاکتور را با برگه باسکول مطابقت دهید.

 • مشخصات ظاهری تیرآهن

یکی از راهنمای خرید تیرآن این است که برای جلوگیری از زنگ زدن تیرآهن به آن رنگ نارنجی می‌زنند. شما کافی است کمی رنگ آن را بخراشید تا رنگ واقعی را مشاهده کنید. دقت کنید اگر رنگ محصول زرد بود به آن معناست که لایه‌ای اکسید شده بر روی محصول وجود دارد. اگر این رنگ عمیق نبود به راحتی می‌شود آن را برطرف کرد و نیاز به نگرانی نیست.

نکات کلیدی در راهنمای خرید تیرآهن

۱) مشخص‌کردن نوع تیرآهن و حجم خرید: برای این کار شما باید در ابتدا نوع تیرآهن مدنظرتان و همچنین مقداری که می‌خواهید از آن خریداری کنید را با برند تولیدکننده محصولتان در میان بگذارید. برند تولیدکننده پس از بررسی سفارش شما، نسبت به ثبت آن اقدام می‌کند و در نهایت محصول را به دست شما می‌رساند.

۲) اعلام وزن به مشتری توسط فروشنده: در این مرحله، شما باید پس از سفارش خرید، وزن محصول خریداری شده را محاسبه کرده و با وزنی که توسط فروشنده به شما اعلام شده بود، مقایسه کنید و در صورت هرگونه مغایرت با شرکت تولیدکننده تماس گرفته و اطلاع دهید. برای این کار علاوه بر بررسی فرمول‌های محاسباتی، می‌توانید از جدول اشتال تیرآهن استفاده کنید و اطلاعات دقیق تیرآهن مورد نظر خود شامل: نوع، سایز، وزن و سایر استانداردهای لازم را داشته باشید.

۳) تأیید مشتری و فروشنده: در این مرحله فروشنده و مشتری باید به آن سطح از اعتماد برسند تا بتوانند برای همکاری بیشتر با یکدیگر اقدام کنند. یکی از این راه‌ها ارسال مدارک برای یکدیگر است.

۴) صدور پیش فاکتور و پرداخت مبلغ توسط مشتری: فروشنده برای اطمینان از بایت خرید شما، اقدام به چاپ پیش فاکتور می‌کند و آن را برای شما می‌فرستد. شما برای آن اعتماد طرف مقابل را جلب کنید باید مبلغ پیش فاکتور را پرداخت کنید و رسید آن را مجدداً برای فروشنده ارسال کنید. در سوی دیگر، فروشنده زمانی که رسید شما را دریافت کرد، اطمینان حاصل می‌کند که سفارش شما درست بوده است. پس محصول را برای شما ارسال می‌کند.

۵) خرید از فروشنده معتبر: این مورد را در نظر بگیرید که قطعاً مهم‌ترین نکته در خرید تیرآهن، خرید از فروشنده معتبر می‌باشد. متأسفانه امروزه در بازار، فروشندگان نامعتبر بسیاری حضور دارند که اقدام به فروش غیرحرفه‌ای تیرآهن و سایر مقاطع فولادی می‌کنند و خریداران با خرید از این دسته افراد دچار مشکلات و معضلات فراوانی می‌شوند.

پیمایش به بالا