تولید 7 میلیون تنی فولاد ایران در سه ماه نخست سال 2022‌‌

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید فولاد ایران در در سه ماه نخست 2022 با کاهش 4.4 درصدی به 6.9 میلیون تن رسیده و این درحالی است که تولید فولاد در جهان در این مدت 6.8 درصد افت کرده است.

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ با کاهش ۶.۱ درصدی به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ نیز کاهش ۴.۴ درصدی داشته و به ۶.۹ میلیون تن رسیده است. کاهش تولید فولاد ایران در ماه مارس و همچنین در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ درحالی رخ داده است که همه ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به جز هند و برزیل و به طور کلی تولید فولاد جهان در مدت کاهش تولید داشته اند.

* ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است. بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته میلادی همچنان جایگاه دهم خود را حفظ کرده است. چین با تولید ۸۸.۳ میلیون تن، هند با تولید ۱۰.۹ میلیون تن و ژاپن با تولید ۸ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند. بر اساس این گزارش، تولید فولاد آلمان با کاهش ۱۱.۸ درصدی بیشترین میزان افت را به خود اختصاص داده است. تولید فولاد چین ۶.۴ درصد، ژاپن ۴.۳ درصد، آمریکا ۱.۷ درصد، روسیه ۱.۸ درصد، کره جنوبی ۶.۱ درصد، ترکیه ۲.۹ درصد کاهش یافته است. تولید فولاد هند و برزیل به ترتیب ۴.۴ و ۵.۴ درصد افزایش یافته است.

 

* ایران در سال گذشته ۲۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرد

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می دهد.

 

* ۶۶ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در دست ایران

تولید فولاد در غرب آسیا که تحت تاثیر افت تولید ایران، کاهشی شده است، در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ درصد افزایش یافت و به ۳.۵ میلیون تن رسید. با توجه به تولید ۲.۳ میلیون تنی ایران در ماه مارس،  ۶۵.۷۱ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است.

 

* کاهش تولید فولاد در جهان در سومین ماه ۲۰۲۲

تولید فولاد جهان در ماه مارس ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.8 درصد کاهش یافته و به ۱۶۱ میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد جهان در سه ماهه نخست امسال ۶.۸ درصد افت کرده و به ۴۵۶.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه مارس با کاهش ۸.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲.۸ میلیون تن رسیده است. کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه مارس ۲۰۲۲ یعنی اسفند ماه پارسال ۱۱۸.۶ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۵ درصد کمتر شده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲.۸ درصد کاهش یافته و به ۹.۷ میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک المنافع، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۱۹.۲ درصد کاهش به ۷.۴ میلیون تن رسیده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی نیز با افزایش ۱.۷ درصدی به ۳.۷ میلیون تن تولید داشته اند.

پیمایش به بالا