سایزهای تیرآهن

کاربرد انواع سایزهای تیرآهن در صنعت ساخت و ساز

فرقی نمی‌کند از چه سازه‌ای در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌کنید اما باید این را هم بدانید که این سازه‌ها در سایزهای مختلفی تولید می‌شود که هر کدام آن‌ها کاربردهای خاص خود را دارند. در این مقاله ما به تک تک این سایزهای تیرآهن و کاربرد آن‌ها در صنعت ساختمان سازی خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن یک سازه آهنی است که در مقطع فولادی و صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی علاوه بر بقیه محصولات ساختمان سازی دارد و جزئی از مهم‌ترین مواردی است که در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده می‌شود.

کاربرد انواع سایز تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

انواع سایز تیرآهن و کاربرد آن‌ها

تیرآهن‌ها همان‌طور که می‌دانید در سایزهای مختلفی تولید می‌شود که هر کدام آن‌ها کاربردهای خاص خود را دارند.

 • سایز تیرآهن 12
 • سایز تیرآهن 14
 • سایز تیرآهن 16
 • سایز تیرآهن 18
 • سایز تیرآهن 20
 • سایز تیرآهن 22
 • سایز تیرآهن 24
 • سایز تیرآهن 27
 • سایز تیرآهن 30

سایز تیرآهن 12

در صنعت ساختمان سازی یک سری سازه‌ها مانند سایز تیرآهن 12 با محدوه وزنی بین 10.4 الی 26.8 کیلو گرم وجود دارند که جزء پرکاربردترین سازه‌ها در صنعت ساختمان سازی هستند. این نوع سازه‌ها طبق قوانین و استانداردهای IPE اروپا استفاده می‌شود.

کاربرد تیرآهن سایز 12

یکی از کاربردهای سایز تیرآهن 12 استفاده از آن در انواع ستون، تیر و پوشش سقف‌های سازه می‌باشد.

سایز تیرآهن 14

سایز تیرآهن 14 امروزه براساس استاندارد IPE اروپا تولید می‌شود و جزء پرکاربردترین مواردی است که در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده می‌شود. طول بال این نوع تیرآهن 74 میلی متر است.

کاربرد تیرآهن سایز 14

از این نوع تیرآهن بیشتر برای ستون‌ها، خرپا، نعل و تیرهای پوشیده شده در سقف استفاده می‌شود. برای اینکه بخواهیم این تیرآهن در قسمت‌ها مختلفی از سازه تشخیص دهیم و از آن استفاده کنیم باید به نوع سازه و طراحی آن دقت کنید.

کاربرد انواع سایز تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

دسته بندی مرتبط : خرید میلگرد | قیمت شمس فولادی | خرید نبشی و ناودانی

سایز تیرآهن 16

در مورد سایز تیرآهن 16 باید بگوییم این نوع سایز هم مطابق با دیگر سایزهای تیرآهن طبق قوانین استاندارد IPE اروپایی تولید شده است. این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن‌های قبلی دارای وزن بیشتری و مقاومت خوبی هستند که قیمت بالاتری دارند.

کاربرد تیرآهن سایز 16

این نوع تیرآهن همان طور که در بالا گفتیم دارای مقاومت بالاتری نسبت به بقیه مقاومت تیرآهن‌ها دارند و بیشتر در ستون‌ها و تیر، خرپا از این تیرآهن استفاده می‌شود.

سایز تیرآهن 18

این نوع تیرآهن امروزه با استانداردهای مانند IPB , IPE, INP در اندازه و وزن‌های مختلفی تولید می‌شود. این نوع تیرآهن نسبت به بقیه تیرآهن کاربرد و  مقاومت بالاتری برخوردار است. طول این تیرآهن 91 میلی متر است.

کاربرد تیرآهن سایز 18

درمیان سازه‌های مختلف تیرآهن، تیرآهن سایز 18 در برابر تنش و نیروهای خمشی مقاومت بالایی دارد. این نوع تیرآهن به دلیل وزن بالایی که دارند در سازه‌های بزرگی از آن‌ها استفاده می‌شود.

سایز تیرآهن 20

تیرآهن سایز 20 یکی از مدل‌های مختلف تیرآهنی است که در تمامی کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود. این نوع تیرآهن همانند تیرآهن 18 دارای مقاومت خوبی است.

کاربرد تیرآهن سایز 20

از این نوع تیرآهن امروزه به دلیل وزن و مقاومت خوبی که دارد بیشتر در طبقات پایین سازه برای پوشاندن سقف‌های لانه زنبوری و پل‌های لانه زنبوری از آن استفاده می‌شود همچنین برای تکیه‌ گاه‌ها از این نوع تیرآهن استفاده می‌شود.

سایز تیرآهن 22

تیرآهن 22 یک نوع پروفیل فولادی است که در ساختمان سازی و سازه های مختلف از آن استفاده می شود. این تیرآهن دارای مقطع عرضی شکلی است و از دو بال و یک جان تشکیل شده است. بال ها در دو طرف جان قرار دارند و جان در وسط قرار دارد. تیرآهن 22 دارای سطح مقطع 220 میلی متر مربع و وزن 315 کیلوگرم در هر متر طول است.

کاربرد تیرآهن سایز 22

تیرآهن سایز 22 یکی از انواع تیرآهن‌های است که علاوه بر مقاومت خوبی و استحکام بالایی که دارد  امروزه بیشتر استفاده می‌شود.

کاربرد انواع سایز تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

سایز تیرآهن 24

سایز تیرآهن 24 یکی از تیرآهن‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان است. این تیرآهن به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، برای ساخت سازه‌های سنگین و بلند استفاده می‌شود. تیرآهن 24 همچنین به دلیل شکل H شکل خود، ظرفیت تحمل بار بالایی دارد.

کاربرد تیرآهن سایز 24

تیرآهن سایز 24 یک تیرآهن با کاربردهای گسترده است که می‌توان از آن در ساخت انواع سازه‌های مختلف که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم استفاده کرد.

 • ساخت پل
 • ساخت اسکله
 • ساخت ساختمان‌های بلند
 • ساخت مخازن
 • ساخت سازه‌های صنعتی
 • ساخت سازه‌های کشاورزی
 • ساخت سازه‌های ورزشی
 • ساخت سازه‌های تجاری
 • ساخت سازه‌های مسکونی

سایز تیرآهن 27

سایز تیرآهن 27 یکی از مدل‌های پروفیلی فولادی است که در ساختمان سازی‌های مختلفی از آن برای تحمل بارهای سنگین استفاده می‌شود. این نوع تیرآهن دارای مقطع عرضی است که از دو بال و یک جان تشکیل شده است.

کاربرد تیرآهن سایز 27

این نوع تیرآهن کارایی‌های زیادی دارد که بیشتر برای سقف‌های تیرچه‌ای و ستون‌های مختلفی استفاده می‌شود.

سایز تیرآهن 30

سایز تیرآهن 30 یک تیرآهن فولادی با مقطع H شکل است که عرض آن 30 سانتی‌متر و ارتفاع آن 30 سانتی‌متر است. وزن یک شاخه تیرآهن 30 با طول 12 متر حدود 420 کیلوگرم است. تیرآهن 30 معمولاً در سازه‌های سنگین مانند پل‌ها و ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود.

کاربرد تیرآهن سایز 30

تیرآهن 30 یک تیرآهن با کیفیت بالایی است که برای ساخت سازه‌های سنگین و بلند مناسب است. این تیرآهن به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، انتخاب مناسبی برای پروژه‌های ساختمانی است که کاربردهای فراوانی دارد.

خرید تیرآهن در سایزهای مختلف

برای خرید تیرآهن در سایزهای مختلف هم می‌توانید به بازار آهن مراجعه کنید و هم می‌توانید از سایت‌های مختلفی مانند آترین فولاد تیرآهن را خریداری کنید. آترین فولاد یکی از سایت‎‌های است که شما می‌توانید از آخرین قیمت روز تیرآهن و قیمت میلگرد باخبر شوید.

پیمایش به بالا