قیمت معاملات آتی سنگ‌آهن در روز جمعه در بورس کالای دالیان (DCE) کاهش یافت.

پنجمین هفته متوالی سقوط قیمت سنگ‌آهن

به گزارش پایگاه خبری آترین فولاد مهر،‌ پرمعامله‌ترین قرارداد سنگ‌آهن برای تحویل در ژانویه در بورس کالای دالیان چین، معاملات روزانه را با ۱٫۶ درصد کاهش به ۵۴۶٫۵۰ یوان (۸۵٫۴۸ دلار) در هر تن به پایان رساند و در مسیر زیان هفتگی نزدیک به ۳ درصد قرار گرفت. چین به عنوان بزرگترین واردکننده سنگ‌آهن در جهان، معاملات آتی سنگ‌آهن DCE را در می ۲۰۱۸ به روی سرمایه‌گذاران بین‌المللی باز کرد.

منابع مطلع به Fastmarkets گفتند، پس از اینکه کارخانه‌های فولاد بیشتری از فرصت برای انجام تعمیرات کوره بلند استفاده کردند، قیمت‌های سنگ‌آهن دریایی در روز جمعه ۱۲ نوامبر کاهش یافت. Fastmarkets شاخص قیمت سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد، cfr چینگدائو را ۸۹٫۶۹ دلار در هر تن اعلام کرد که ۲٫۸۸ دلار در هر تن کاهش یافته است. سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد آهن کم آلومینا، cfr چینگدائو هم به ۹۱٫۳۹ دلار در هر تن رسید که کاهش ۲٫۶۴ دلار در هر تن نشان می‌دهد. سنگ‌آهن با عیار ۵۸ درصد، cfr چینگدائو نیز به ۶۲٫۶۲ دلار در هر تن رسید که ۲٫۹۷ دلار در هر تن کاهش یافته است. سنگ‌آهن با عیار ۶۵ درصد از منشأ برزیل به ۱۰۴٫۷ دلار رسید که ۴٫۵۰ دلار در هر تن کاهش یافته است.

بدین ترتیب پنجمین هفته متوالی سقوط قیمت سنگ‌آهن ثبت کرد، زیرا نگرانی‌ها در مورد تقاضای ضعیف در چین بر امیدها برای کاهش محدودیت‌های تأمین مالی در بخش املاک مملو از بدهی این کشور غلبه کرد.

ArcelorMittal با اضافه کردن چشم‌انداز بد برای تقاضای فولاد و سنگ‌آهن چین، با استناد به بخش املاک و مستغلات این کشور، گفت که انتظار دارد در سال ۲۰۲۱ تقاضای فولاد چین کاهش یابد. همچنین موسسه اعتبارسنجی Fitch Solutions اعلام کرد که قیمت سنگ‌آهن با کاهش قیمت‌ها به سطوحی کمتر از آنچه که تحلیلگر بازار پیش‌بینی کرده بود، به پایان رسید.

فیچ پیش‌بینی قیمت خود را از ۱۷۰ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۱ و ۱۳۰ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۲ به ترتیب به ۱۵۵ دلار در هر تن و ۱۱۰ دلار در هر تن کاهش داده است. فیچ نوشته است: در حالی که بحران انرژی چین شروع به کاهش کرده است و محدودیت‌های تولید فولاد نیز به تدریج برداشته می‌شود، ما انتظار نداریم که تأثیر شدید تقاضا که از محرک‌ها ناشی شده بود در سال ۲۰۲۲ بازگردد، زیرا پروژه‌های ساختمانی به اتمام می‌رسند و خط لوله پروژه‌های جدید کاهش می‌یابد.

پیمایش به بالا