میلگرد و آرماتور چه فرقی دارند؟

تفاوت میلگرد و آرماتور + میلگرد و آرماتور چه فرقی دارند؟

میلگرد و آرماتور در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارند. گاهی اوقات نام این دو را به‌ جای یکدیگر نیز به کار می‌برند. در حالی‌ که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فردی هستند که کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. متأسفانه بسیاری از افرادی که در حوزه فولاد در حال فعالیت هستند، تفاوت میلگرد و آرماتور را به‌ خوبی نمی‌دانند. اما دانستن تفاوت میلگرد و آرماتور باعث می‌شود در هنگام خرید بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

میلگرد چیست؟

یکی از محصولات فولادی بسیار پرکاربرد میلگرد است که در اشکال میله، کابل یا مش با قطرهای مختلف ساخته می‌شود. به‌ طور کلی وقتی هنوز از میلگرد در بتن استفاده نشده‌ است، آن را به‌ عنوان مصالح اصلی و خام برای ساختمان‌سازی شناسایی می‌کنند. جالب است بدانید که مقاوم‌سازی بتن توسط استحکام میلگرد تضمین می‌شود؛ در نتیجه زمانی تقویت مقاومت کششی داریم که بتن و میلگرد با یکدیگر ترکیب شوند. وظیفه سیم‌های آرماتوربندی در اتصال میلگردهای خمیده یا برش خورده است؛ بنابراین پس‌ از اتصال دیگر به آن‌ها میلگرد نمی‌گویند بلکه با نام جدید آرماتور معرفی می‌شوند. پس تغییر شکل می‌تواند مهم‌ترین اصل برای تفاوت میلگرد و آرماتور باشد.

برای خرید میلگرد با کیفیت وارد شوید

میلگرد

آرماتور چیست؟

همان‌طور که گفته شد آرماتور حاصل شده‌ از میلگرد خام پس از عملیات خمکاری و جوشکاری است. در صنعت ساختمان‌سازی از آرماتور به‌ دست‌ آمده، در مرحله بتن‌ریزی استفاده می‌شود. به‌ طور کلی میلگردها با قطرهای متفاوت تحت عملیات خمکاری و جوشکاری به شکل‌های مختلفی تبدیل می‌شوند که بتوان با جوش دادن آن‌ها به یکدیگر نقشه‌های ساختمانی موردنظر را پیاده‌سازی کرد و سازه اسکلتی به‌ دست‌آمده یعنی آرماتور را با عملیات آرماتوربندی مهیا برای استفاده در صنعت ساختمان سازی کرد.

تفاوت میلگرد و آرماتور چیست؟

در پاسخ به سوال “آیا میلگرد و آرماتور با هم فرق دارند؟” باید بگوییم بله این دو کاملاً متفاوت هستند. در بسیاری اوقات می‌شنویم که به‌ جای میلگرد از کلمه آرماتور استفاده می‌کنند یا بالعکس. اما باید بدانید که میلگرد برای استفاده در صنعت ساختمان‌سازی و قرارگیری در بتن باید تحت یکسری تغییرات قرار بگیرد تا قابل‌ استفاده باشد. همین عملیات صورت‌ گرفته باعث ساخت آرماتور می‌شوند. در این پروسه میلگردها توسط عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل شده و خم یا برش روی آن‌ها اجرا می‌شود و در نهایت با ابعاد مختلفی آماده استفاده در بتن خواهند شد. به‌ طور کلی می‌توانیم بگوییم که آرماتور شکل تغییر یافته میلگرد است.

جالب است بدانید که در مقایسه با میلگرد خام، آرماتورها برای استفاده در بتن بسیار محکم‌تر و بادوام‌تر هستند؛ بنابراین می‌توانند استحکام سازه‌ها را تضمین کنند. آرماتورها را در دو دسته طولی و عرضی جای می‌گیرند. یعنی میلگردهایی که به شکل عرضی باشند با نام آرماتور عرضی و میلگردهایی که به شکل طولی قرار بگیرند با نام آرماتور طولی شناخته می‌شوند. برای اتصال آرماتورهای طولی و عرضی از سیم مفتول استفاده می‌کنند؛ همچنین از میلگردهای با قطر ۶ تا ۱۲ میلی‌متر برای ساخت آرماتور عرضی و از میل‌گردهای با قطر ۱۰ تا ۵۰ میلی‌متر برای ساخت آرماتور طولی استفاده می‌شود.

تفاوت میلگرد و آرماتور

آیا میلگرد و آرماتور در قیمت با یکدیگر فرق دارند؟

قیمت آهن در تعیین تفاوت قیمت میلگرد و آرماتور نقش دارد. مواردی همچون هزینه‌های ارز و دلار، نفت خام، هزینه حمل‌ونقل، شرایط اقتصادی و غیره در تعیین قیمت میلگرد تأثیرگذار هستند. با توجه به این‌ که آرماتور از میلگرد تشکیل می‌شود؛ بنابراین قیمت میلگرد در تعیین قیمت نهایی آرماتور نیز نقش دارد و اگر قیمت میلگرد رو به افزایش باشد؛ بنابراین با افزایش قیمت آرماتور نیز مواجه خواهیم شد.

نکات مهم برای نصب آرماتورها

برای کیفیت مقاومت نهایی سازه باید نهایت دقت و نظم در آرماتوربندی رعایت شود. اگر یکسری نکات را در نصب آمارتور در نظر داشته باشید، تراکم آن‌ها در سازه کاهش یافته و انباشتگی از بین می‌روند؛ بنابراین برای آرماتوربندی باید از میلگردهای مرغوب با مقاومت تسلیم بالا استفاده شود. دقت کنید میلگردهای خام باید از مراکز معتبر و شناخته‌ شده تهیه شوند که کیفیت آن‌ها را تضمین کنند. با توجه به افزایش قیمت میلگرد در سال‌های اخیر، لازم است پیش‌ از خرید بررسی‌های مربوطه را انجام دهید و نکات مختلف را در نظر بگیرید تا یک خرید مطمئن داشته باشید.

در آرماتوربندی باید نکات زیر را به‌ خاطر داشته باشند:

  • از جهات بالا و پایین باید برای جلوگیری از خوردگی یا زنگ‌زدگی میلگرد فاصله معین رعایت شود.
  • به اندازه میلگرد یا آرماتور دقت کنید.
  • در تیرها و ستون‌های سازه از پوشش مقطع فولادی استفاده شود.
  • تعداد میلگردها را در نظر داشته باشید.
  • حالت قرارگیری آرماتور ها روی هم‌تراز بندی

سخن پایانی

با توجه به مطالب فوق میلگرد به مصالح خامی گفته می‌شود که هیچگونه تغییراتی روی آن انجام نشده باشد. در حالی‌ که پس‌ از اعمال تغییرات، میلگرد تبدیل به آرماتور می‌شود؛ بنابراین پاسخ سوال “تفاوت میلگرد و آرماتور در چیست؟” را پیدا کردیم. اگر در این زمینه سوالی دارید می‌توانید با ما به اشتراک بگذارید تا توسط کارشناسان مربوطه به آن‌ها پاسخ داده شود.

چنانچه قصد خرید میلگرد مناسب برای آرماتوربندی دارید، باید نکات ذکر شده را حتماً در نظر داشته باشید و براساس آن‌ها اقدام به خرید کنید. لازم به ذکر است که مشاوران مجموعه آترین فولاد برای خرید میلگرد با کیفیت شما را راهنمایی خواهند کرد. برای دریافت خدمات کافیست درخواست خود را از طریق سایت ثبت نمایید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

پیمایش به بالا