آترین مهر فولاد

شمش فولادی

آترین فولاد مهر

شمش فولادی

شمش فولادی اولین محصول قابل حمل و جابه‌جایی به دست آمده از فرایندهای فولاد‌سازی پس از استخراج آهن و تولید فولاد خام است که به‌ صورت جامد و در ابعاد مختلف قابل حمل می‌ باشد. در حقیقت فرایند شمش سازی یکی از فرایندهای میانی نورد فولادها است که ماده‌ ی اولیه‌ ی صنایع پایین‌ دستی محسوب می‌ شوند. شمش سازی، در اثر انجماد فلز مذاب در قالب انجام می‌شود و چندین هدف را دنبال می‌ کند. اولین مسئله شکل و اندازه شمش است که برای مراحل بعدی فرایندهای شکل‌ دهی قطعات اهمیت پیدا می‌ کند. نکته‌ ی بعدی در مورد نحوه‌ ی شمش‌ ریزی در قالب و انجماد مذاب داخل قالب است چراکه خواص فیزیکی و مکانیکی قطعات نهایی را تعیین می‌ کند. بعد از تبدیل سنگ آهن به فولاد خام یا آهن اسفنجی، پس از فولادسازی و تهیه مذاب فولاد در کوره‌ی القایی و یا کنورتور، شمش فولادی به عنوان یک محصول پیش‌ ساخته با اشکال مختلف جهت مصارف گوناگون عرضه می‌ شود که از انواع آن می‌توان به شمش، بیلت، بلوم و اسلب اشاره کرد که در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم. اما قبل از اینکه درباره شمش های فولادی توضیح بیشتری دهیم شما میتوانید تمامی شمش های فولادی را از طریق آترین فولاد تهیه و خریداری کنید.

نحوه ثبت سفارش

به منظور ثبت سفارش خرید در وبسایت آترین مهر فولاد و برخورداری از خدمات ویژه این مجموعه، پس از مطالعه صفحه مربوط به کالای مد نظر خود و کسب اطلاعات کامل در رابطه با ویژگی ها و انواع محصولات مد نظرتان میتوانید از طریق شماره های ثبت شده در وبسایت با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و پس از دریافت مشاوره اقدام به ثبت سفارش نمایید.

ارسال بار به اقصی نقاط کشور
وزن کشی بار با دقیق ترین باسکول های دیجیتال
دارنده ی مجوز انبار کالاهای تجاری و بازرگانی
هم اکنون با ما تماس بگیرید

02166675875
02166672466

شمش

شمش‌ فولادی قطعاتی مستطیلی بوده که اغلب سطح مقطع آنها به دلیل قالب‌ گیری دستی، سهولت در خارج کردن از قالب و حمل و نقل آسان به صورت ذوزنقه بوده و طول هر شاخه حداکثر به دو متر می‌ رسد. این محصول عموماً در کارگاه‌های کوچک تولید می‌ گردد. در صنایع بزرگ فولادی عموماً واژه شمش فولادی به انواع بلوم، بیلت یا اسلب اطلاق می‌ گردد. همچنین شمش‌ها دارای گریدهای مختلفی از جمله ۳SP-5SP استاندارد روسی، St37-St52 استاندارد DIN آلمان است که با وجود درصدهای مختلف از عناصر گوناگون موجود در فولاد دارای خواص مکانیکی متفاوت مثل انعطاف‌ پذیری، خمش، کشش و پیچش بوده و کاربردهای متنوعی را می‌طلبد.

بلیت

بیلت یا شمشال یک نوع شمش فولادی با طول زیاد و سطح مقطع مربع و یا دایره دارد. اگر حداکثر عرض بیلت ۱۵ سانتی‌متر و دارای سطح مقطع ۲۳۰ سانتی متر مربع باشد، بلوم یا شمشه را می‌ توان همان بیلتی دانست که عرضی بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر داشته و دارای سطح مقطع بزرگ‌ تری است. از این جهت این دو محصول در یک دسته طبقه‌ بندی می‌ شوند.

اسلب

در نهایت اسلب یا تختال که دارای سطح مستطیلی است و معمولا بصورت مستقیم از طریق ریخته گری مداوم و یا بصورت غیر مستقیم از طریق نورد گرم سایر انواع شمش فولادی، تولید می شود.

روش‌های تولید فولاد

پس از استخراج سنگ آهن از معدن با روش های مختلف فلز آهن استخراج می شود و این این روش ها عبارت اند از:

کوره بلند

این روشی رایج در دنیا برای تولید فولاد است. در این روش سنگ آهن پس از اینکه گندله سازی شد به همراه کک و آهک داخل کوره بلند ریخته و آهن خام یا چدن به دست می آید. سپس آهن خام در کوره کنورتر و به کمک دمش اکسیژن به فولاد مذاب تبدیل می شود. دمش اکسیژن همچنین باعث کاهش مقادیر عناصر نه چندان مناسب فسفر و گوگرد هم می شود. مذاب پس از رسیدن به ترکیب شیمیایی مورد نظر به کمک پاتیل به بخش ریخته گری پیوسته منتقل می شود.

احیا مستقیم

این روش متداول در ایران و با استفاده از سوخت گاز طبیعی در کوره های احیا انجام می شود. خروجی کوره احیا مستقیم آهن اسفنجی است که معمولا به صورت بریکت مورد استفاده قرار میگیرد. آهن های قراضه و مصرف شده را با سبد های مخصوص در کوره قوس الکتریکی می ریزند و بعد از آن آهن بریکت اسفنجی را با مواد سرباره سازی مانند کک، آهک،بنتونیت، و غیره از بالا به کوره اضافه می گردد. شارژ کوره به کمک حرارت ناشی از قوس های الکتریکی ذوب می شود. مجددا ترکیب شیمیایی مذاب بررسی می شود تا به حالت مورد نظر برسد.

کوره تونلی

این روش در واقع احیای آهن در حالت جامد به کمک عامل کربن است. این شیوه نسبت به دو روش قبلی روش نوین تری به حساب می آید. احداث واحدهای صنعتی با این روش کاری در کشور در دستور کار قرار دارد اما در حال حاضر تولید کننده ی بزرگی از این روش استفاده نمی کند.

کاربرد شمش فولادی

عمده کاربرد بلوم و بیلت در حوزه‌ ی تولید تیرآهن، مفتول، میلگرد ساده و آجدار، نبشی و ناودانی و سپری فابریک، لوله‌‌های بدون درز و مانیسمان و سایر مقاطع است. تختال که یکی از مهم‌ترین محصولات فولاد خام محسوب می‌شود به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ی فرایندهای نورد گرم و سرد جهت ساخت ورق‌های فلزی، صفحه، نوارهای فلزی، کلاف و کویل‌ها و همچنین ساخت لوله‌های درزدار، تیوب‌ها، نبشی و ناودانی پرسی استفاده می‌ شود. اما آترین فولاد مهر این مسیر را برای شما آسان کرده. شما عزیزان می توانید تمامی محصولات آهنی و فولادی را از آترین فولاد مهر تهیه کنید و همچنین میتوانید با مشاوران خبره ما تماس بگیرید تا شما عزیزان را در این مسیر همراهی کنند.

پیمایش به بالا