دلایل کاهش تولید آهن اسفنجی از زبان معاون وزیر/ برنامه دولت برای واردات محصولات و مواد اولیه فولادی

وجیه اله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو: نخستین واحد نیروگاهی با همکاری و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ صنایع معدنی تابستان امسال در سمنان وارد مدار تولید خواهد شد.

نیروگاه شهید باکری سمنان به عنوان نخستین واحد نیروگاهی( گازی) است که در راستای تفاهم نامه ایجاد 10هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی که بین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد مدار خواهد شد و برق آن در اختیار صنایع کشور قرار خواهد گرفت. تفاهم نامه احداث و اجرای دستکم 10هزار مگاوات ظرفیت های جدید نیروگاهی از طریق احداث نیروگاه جدید و تکمیل سیکل نیروگاه های موجود بین شرکت های صنعتی و معدنی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو با توجه به نیاز، ضرورت و اهمیت تامین مطمئن برق، مستمر و پایدار بخش صنعت و معدن به امضا رسیده است که بخش خصوصی نیز می تواند در این حوزه سرمایه گذاری کند.

ایمیدرو به عنوان مجری و متولی این تفاهم نامه با همکاری وزارت نیرو راهبری احداث این میزان ظرفیت نیروگاهی با تکیه به دانش بومی و نگاه به تولید داخل با سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی بالغ بر7 میلیارد دلار عهده دار است. در مقطعی به علت نبود گاز بسیاری از تولیدکنندگان آهن اسفنجی دست از کار کشیدند و مجبور به توقف و تعطیلی واحدهای تولیدی شدند واز انجا که خوراک اصلی تولید کنندگان اهن اسفنجی گاز است تلاش می شود این توافقات به نتیجه مثبت برسد.

تمهیدات وزارت صمت نه فقط برای واردات مواد اولیه بلکه برای برخی اقلام و محصولات مورد نیاز کشور مثل ورق فولادی نیز هست. فولاد مبارکه در حال حاضر تنها تولید کننده ورق فولادی در کشور است این شرکت ازچندی پیش برای اینکه قیمت ورق با توجه به تقاضای بازار با افزایش قیمت مواجه نشود به واردات ورق فولادی روی آورد و با عرضه تلفیقی ورق فولادی وارداتی و تولید داخل در بورس کالا مانع از افزایش قیمت شد و التهاب بازار ناشی از گرانی قیمت را فرونشاند و قیمت ورق افزایش نیافت و بازار ورق فولادی در بازارهم تنظیم شد.

وزارت صمت با دو هدف تنظیم بازار داخل و جلوگیری از افزایش قیمت محصولات فولادی، واردات ورق فولادی را در اولویت سیاست های خود قرارداد و از انجا که بازار داخل مصرف کننده ورق فولادی است صادرات این محصول را نیز ممنوع کرد. سیاست مشخص دولت و وزارت صمت ایجاد ارزش افزوده در کالاهای ابتدای زنجیره فولاد و فروش محصولات نهایی و انتهایی زنجیره است یعنی در حال حاضر وزارت صمت و دولت از فروش سنگ آهن به فروش شمش و محصولات فولادی تغییر سمت و سو داده است تا از خام فروشی محصولات و مواد اولیه جلوگیری شود.

پیمایش به بالا