خریداران فولاد تخفیف‌های زیادی را از تولیدکنندگان روسی درخواست می‌کنند

فولادسازان روسی قبل از جنگ در اوکراین سودآورترین فولادسازان در سراسر صنعت در جهان بودند، اما اکنون مجبور شده اند با تخفیف های سنگین به برخی از خریداران بفروشند. تولیدکنندگان این کشور شاهد کاهش گزینه‌هایشان بوده‌اند، زیرا تحریم‌ها فروش به بازار کلیدی اروپا را متوقف کرده و مشتریان در جاهای دیگر نسبت به معامله با شرکت‌های روسی محتاط‌تر شده‌اند. با توجه به اینکه تولیدکنندگان به دنبال خریداران جایگزین هستند، آنهایی که مایل به خرید هستند می خواهند این کار را با قیمت های پایین تری انجام دهند. به‌عنوان مثال، به گفته سه نفر از آشنایان، شرکت‌های سنگین وزنی مانند Severstal PJSC با تقاضای واردکنندگان در آسیا برای فروش با تخفیف تا 40 درصد نسبت به قیمت بازار ورق فولادی مواجه هستند. مردم گفتند که مشتریان در ترکیه نیز خواهان کاهش قیمت هستند. مردم گفتند که برخی از محصولات فولادی روسیه اکنون بی‌سود شده‌اند، زیرا این بخش نیز تحت تأثیر روبل قوی و افزایش نرخ زغال سنگ، نرخ حمل و نقل و هزینه‌های بیمه حمل و نقل قرار گرفته است. این یک چرخش آشکار برای صنعت فولاد کشور است، صادرکننده بزرگی که برای چندین دهه از هزینه های بسیار پایین برخوردار بود. حاشیه سود گاهی اوقات از 40 درصد فراتر می رفت، در حالی که این رقم برای همتایان خارج از کشور کمتر از 10 درصد بود.

شکست یا همان ارزان فروشی برای بخش فولاد روسیه به صورتی رخ داده، گویا به نوعی شاهد یک نوع “خودمحدودسازی” در بازارهای کالایی اتفاق افتاده است؛ زیرا تاجران و تولیدکنندگان درگیر این هستند که آیا فراتر از محدودیت های اعمال شده توسط دولت ها بروند یا خیر. برای مثال، یک بی انگیزگی برای معامله گرانی که مسئول رسیدگی به تولید پالادیوم روسیه هستند؛ ایجاد شده به گونه‌ای که یک عقب‌نشینی غیر معمول قیمت ها را در تبادل این کالا با اروپا و نیویورک ایجاد کرده است.

برای فولاد، تحریم‌های اتحادیه اروپا یا بریتانیا شامل Severstal، Evraz Plc و Magnitogorsk Iron & Steel PJSC هستند. اتحادیه اروپا همچنین واردات برخی از محصولات روسیه را ممنوع کرده است. علاوه بر این، تولیدکنندگان روسی با چالش افزایش ارزش روبل روبرو هستند که درآمد حاصل از فروش خارج از کشور را کاهش می دهد. علیرغم تحریم های گسترده، کنترل سرمایه و صادرات فزاینده، تقاضا برای ارز خارجی را کاهش داده و اخیراً روبل را به بالاترین سطح از سال 2018 رسانده است.

در حالی که کاهش دیگر نرخ بهره در این هفته باعث توقف پیشرفت روبل شد، نرخ ارز هنوز برای صادرکنندگان فولاد برای کسب سود در برخی از محصولات کلیدی بسیار قوی است. به گفته مردم، فروش به چین با ضرر حدود 16000 روبل (239 دلار) در هر تن برای فولاد توام است. الکسی سنتیورین، مدیر اجرایی انجمن فولاد روسیه، این هفته به روزنامه RBC گفت: برخی از تولیدکنندگان کاهش تولید را آغاز کرده اند. Severstal، Novolipetsk Steel PJSC و Evraz از اظهار نظر در مورد اخبار بلومبرگ خودداری کردند. به گفته یک سخنگو، Magnitogorsk در حال حاضر تولید را کاهش داده است و در سطح ظرفیتی حدود 40 درصد کمتر از آنچه در ژانویه و فوریه انجام می‌داد، کار می‌کند.

وزارت صنعت و تجارت پیش بینی کرد تقاضای داخلی فولاد امسال 9 درصد کاهش یابد. تولیدکنندگان روسی درخواست کرده‌اند که مالیات‌ها کاهش یابد، زیرا جنگ به کسب‌وکارشان آسیب می‌زند، هرچند که دولت هنوز صدای آنها را نشنیده است.

پیمایش به بالا