بهترین نوع تیرآهن

بهترین نوع تیرآهن برای ساختمان سازی کدام است؟

تیرآهن نوع دیگری از محصولات فولادی است که امروزه بعد از میلگرد در صنعت ساختمان سازی، سازه‌های فولادی و بتنی بیشترین کاربرد را دارد و جزء مهمترین مصالح ساختمانی است. این محصول در اندازه های مختلفی مانند تیرآهن 16متری، تیرآهن 18 متری تولید می‌شود که شما متناسب با نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله ما می‌خواهیم شما با بهترین نوع تیرآهن در صنعت ساختمان سازی آشنا کنیم.

تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

در صنعت ساختمان سازی تیرآهن‌های مختلفی وجود دارد که بهترین نوع تیرآهن آن IPE است. تیرآهن‌ها به طور کلی از دو قسمت بال و جان تشکیل شده که قسمت‌های میانی و اصلی را پوشش می‌دهد. اما این را هم باید بدانید که تیرآهن‌ها در صنعت ساختمان سازی وظایف مختلفی دارند که یکی از وظایف آن‌ها تحمل و انتقال بارهای وارد شده است.

بهترین نوع تیرآهن در ساختمان سازی

بهترین انواع تیرآهن

این محصول، دارای چهار نوع می‌باشد که در ادامه به صورت جداگانه تیرآهن‌ها را به صورت جداگانه توضیح داده‌ایم:

 1. تیرآهن IPE
 2. تیرآهن INP
 3. تیرآهن بال پهن یا H
 4. تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن IPE

همان‌طور که می‌دانید تیرآهن IPE طبق استاندارد‌های اروپایی که دارد در کشور ایران بیشترین کاربرد را دارد و مهم‌ترین مشخصه آن ضخامت بالی است که در ابتدا و انتهایی محصول یکسان می‌باشد. این تیرآهن بیشترین محبوبیت را دارد و در کارخانه‌های مثل ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود.

بهترین نوع تیرآهن در ساختمان سازی

تیرآهن INP

تیرآهن INP چه نوع تیرآهنی است؟ تیرآهن INP یک نوع تیرآهن ساختمانی است که در ساخت و ساز صنایع مختلفی به کار می‌رود. این نوع تیرآهن در اشکال و ابعاد مختلفی تولید می‌شود.

تیرآهن بال پهن یا H

تیرآهن بال پهن در ساخت سازه‌های بلند و قابل اعتماد مانند پل‌ها، برج‌ها، سوله‌های بزرگ صنعتی، خطوط انتقال نیرو، وسایل حمل و نقل و ماشین‌آلات استفاده می‌شود. این نوع تیرآهن به دلیل مقاومت و استحکام بالای خود، می‌تواند بارهای سنگین را تحمل کند و در برابر زلزله و بادهای شدید، مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

بهترین نوع تیرآهن در ساختمان سازی

دسته بندی مرتبط : خرید تیرآهن | خرید میلگرد

تیرآهن لانه زنبوری

به چه تیرآهنی لانه زنبوری گفته می‌شود؟ باید بگویم به تیرآهنی لانه زنبوری گفته می‌شود که تحمل لنگر خمشی بیشتری داشته باشد. تولید این تیرآهن به این صورت است که جان‌ آن را به صورت ذوزنقه برش می‌دهند و سپس آن را به هم جوش می‌دهند.

مشخصات بهترین نوع تیرآهن

تیرآهن‌های مختلفی در صنعت ساختمان سازی وجود دارد که هرکدام ابعاد و مشخصات مختلفی دارد. اما این تیرآهن معمولا در سایزهای مختلفی تولید می‌شود که بیشترین کاربرد را دارد که شما باید پیش از خرید اطلاعات لازم درباره مشخصات تیرآهن داشته باشید. که در زیر بهش پرداخته‌ایم:

H : طول جان تیر

B : طول بال تیر

D :طول صافی تیغه تیر

Hi : طول تیغه داخلی تیر

مزایا استفاده از تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

تیرآهن‌هایی که در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شوند، مزایای مختلفی مانند دیگر تیرآهن‌های فولادی دارند که در زیر به مهم‌ترین این مزایا پرداخته‌ایم:

 1. تیرآهن به عنوان قطعه‌ای پیش ساخته در کارخانه‌ها به شمار می‌رود.
 2. تیرآهن سرعت روند ساخت اسکلت فلزی ساختمان را افزایش می‌دهد.
 3. محصولات فولادی در ساختمان‌های بلند و مرتفع کاربری آسانی دارد.

معایب استفاده از تیر آهن در صنعت ساختمان سازی

تیرآهن‌ها علاوه بر مزایایی که دارد معایبی هم دارد که شما باید در مورد آن‌ها بدانید. مهم‌ترین معایب تیرآهن‌ها عبارتند از:

 • این محصول در برابر خوردگی مقاومت بالایی ندارد.
 • برای اینکه بخواهیم این محصول را نگهداری و محافظت کنیم باید هزینه زیادی را صرف کنیم.
 • کاربرد تیرآهن در اسکلت‌های ساختمانی موجب عدم کنترل کافی برای اتصالات قطعات به یکدیگر می‌شود.
 • اجرا و نصب سریع
 • امکان اتصال چندین قطعه بهم
 • پس از اتمام پروژه امکان توسعه آن وجود دارد
 • در ارتفاع زیاد این نوع تیرآهن کاربرد فراوانی دارد

سخن آخر

در این مقاله ما سعی کردیم شما را با بهترین نوع تیرآهن در صنعت ساختمان سازی آشنا کنیم چنانچه قصد خرید این نوع تیرآهن ها را دارید باید به نوع و کاربرد آن توجه کنید. آترین فولاد مهر یکی از ارائه‌دهنده‌های تولید تیرآهن است که شما با مراجعه به آن می‌توانید تیرآهن مورد نظر خود را خریداری کنید.

پیمایش به بالا